Earthly Pond Service Center

Mimari Tasarım: HHD_FUN

Proje Yeri: Qingdao, Çin

Tamamlanma Tarihi: 2014

Alan: 23.000 m²

Fotoğraflar: DuoCai Photograph, Zhenfei Wang

Çin’in Qingdao kentinde, Pekin merkezli mimarlık ofisi HHD_FUN tarafından tasarlanan Earthly Pond Service Center, topoğrafyanın doğal eğimiyle birlikte işlevsel ihtiyaçlara göre şekillenen, akışkan ve parametrik bir tasarım anlayışıyla ele alınmış.

Topoğrafyayla birlikte yükselip alçalarak, tek ve iki katlı mekânlar oluşturan ve bünyesinde restoran, mağaza, etkinlik merkezi, sergi gibi pek çok hacimle birlikte çeşitli bahçeler, açık ve kapalı mekânlar barındıran Earthly Pond Service Center, 23.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana yayılan bir kent parkı kompleksi.

Bölgedeki mevcut bitki örtüsünün korunması, tasarımcıların dikkat ettikleri en önemli noktalardan biri olmuş. 2014 Uluslararası Bahçecilik Fuarı kapsamında uygulanan bu karakteristik tasarım, ziyaretçilere farklı yüksekliklerde, kenti farklı açılardan görebilecekleri manzaralar ve yürüyüş rotaları sunuyor.

Ortasında bulunan gölet ve peyzaj ile bütünleşen kompleks, çeşitli gözlem noktaları, toplanma alanları ve amfilerle ziyaretçilere, kentin ortasında, çok sayıda noktadan kolaylıkla ulaşabilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri mekânlar yaratıyor.