DSL Genel Merkezi

Mimari Tasarım
Metaform architects

Proje Yeri
Steinsel, Lüxemburg

İşveren
DSL

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
1,950 m2

Fotoğraflar
Steve Troes Fotodesign

Metaform architects, kullanılmayan bir depoyu bol ışık alan ve ortak çalışma kültürünü destekleyen bir ofise dönüştürdü.

Metaform architects, BT çözümlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan DSL’nin yeni genel merkezi projesi kapsamında Steinsel’deki eski depoyu yeniledi.

Tasarım ekibinin temel hedefi, mevcut yapının temel özelliklerini koruyarak daha fazla doğal gün ışığını yapıya ulaştırmak ve insanların, iletişimin merkezde olduğu verimli ve aydınlık bir ofis alanı yaratmak olmuş.

Ziyaretçiler, aydınlık ve iki kat yüksekliğinde bir resepsiyon alanı tarafından karşılanıyor. Işık, büyük pencerelerden ve çelik çatıdaki yenilenmiş çatı pencerelerinden süzülüyor. İçeride, meşe ağacından üretilmiş merkezi merdiven, aynı zamanda açık plan düzenini devam ettiren, yarı özel ve gayri resmi bir çalışma alanı tanımlıyor.

Tasarım ekibi, binanın orijinal karakteristiğine aykırı olarak; beyaz duvarlar, gri çelik kirişler ve ahşap döşeme panelleri gibi sade bir malzeme paleti tercih etmiş. Ofisler ve toplantı odaları, sakinleştirici bir çalışma ortamı sunmak hedefiyle bazı büyük bitkilerle donatılmış. Mobilya seçimiyle pekiştirilen basit ve sade atmosfer, bol ışıkla birleşerek sıcak bir çalışma ortamı yaratıyor.

Ofis; resepsiyon, personel mutfağı, toplantı odaları, açık plan ofisler, sergi alanı, açık teras ve geniş depolama alanını içeriyor.