Dans l’Escarpement Evi

Mimari Tasarım: YH2 Architecture

Proje Ekibi: Marie-Claude Hamelin, Loukas Yiacouvakis, Karl Choquette, Etienne Sédillot

Proje Yeri: Saint-Faustin-Lac-Carré, Kanada

İşveren: Alain Bélanger

Tamamlanma Tarihi: 2017

Alan: 985 m²

Fotoğraflar: Maxime Brouillet

YH2 Architecture tarafından tasarlanan Kanada’nın Saint-Faustin-Lac-Carré bölgesinde bulunan Dans l’Escarpement Evi, orman ve göl ile iç içe, doğal peyzajın içinde bir uçurumun kıyısında yer alıyor.

Dans l’Escarpement Evi, Montreal kentine bir buçuk saat uzaklıkta bulunuyor. Yapının adeta uçurumun bir parçası olacak şekilde bulunduğu yerle bütünleşmesi ve doğaya en az derecede zarar vermesi amaçlanmış. Bu amaçla, biri dikey diğeri yatay olmak üzere iki beton kütle ve bunlara eklemlenmiş şeffaf hacimlerden oluşturulan yapının toprak zemindeki izinin en aza indirgenmesi sağlanmış.

Çevresiyle ve içinde bulunduğu doğal peyzajla uyumlu olması için yapının cephesinde ve iç mekânlarında sıklıkla maun ağacından elde edilen ahşap malzemeler seçilmiş. Yapıda aynı zamanda bölgedeki aşınmış devasa kaya parçalarına gönderme yapan çıplak beton yüzeyler ve özellikle şömine ve dış cephe kaplamasında ise maun ağacının rengiyle uyum sağlayan korten kullanılmış.

Üç katlı yapının en üst kattaki ana girişine garajdan uzanan metal bir köprüyle ulaşılıyor. Bu katta yatak odaları bulunurken, hemen altındaki birinci katta birbiriyle ilişkili olacak şekilde tamamen açık planlı olarak tasarlanmış mutfak, yemek, çalışma ve oturma mekânları yer alıyor. Dikey kütlenin en alt katında ise sauna ve spa mekânları düşünülmüş. Yapıdan birkaç metre uzağa yerleştirilen, misafirlerin konaklamaları için ayrılan yatay kütleden doğrudan ormana ve saunaya geçiş sağlanabiliyor. Bu konuk biriminin hemen üzerinde yaşam alanından göle doğru geniş bir teras uzanıyor.