Dalsan’dan Avrupa’da ve Türkiye’de ilk…

Dalsan, Türkiye’de kendi tesislerinde ürettiği hiç yanmaz A1 COREX ürünü ile Türkiye’de sektöründe yapısal çeliklerin yangından korunması sistemlerini test ettiren ve belgelendiren ilk firma oldu. 

Çelik taşıyıcı sisteme sahip bir yapının yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeden, insanların tahliye olmasına zaman sağlayacak süre kadar ayakta durması; bunun için de taşıyıcı çelik kolon ve kirişlerin uzun süre yüksek sıcaklıklarda taşıma gücünü kaybetmeden, bütünlüğünü koruması gerekiyor. Dalsan’ın A1 COREX ürünü, ETAG018-4’e göre alçı levha ile yapısal çelikler için yangından koruma sistemini Avrupa’da ilk olarak sunan, ETA 18-050 numaralı “Avrupa Teknik Onaylı” bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Aynı zamanda Çevresel Ürün Beyanı’na sahip bir ürün.A1 COREX ile kaplanan çelik taşıyıcılar yangında 15 ile 240 dakika arasında korunabiliyor.

A1 COREX sistemlerini sadece belgelendirmekle kalmayan aynı zamanda bu testten elde ettiği değerleri “Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri” adlı bir yayında toplayarak sektöre sunan Dalsan, kitapta çelik kolon ve kirişlerin istenilen yangın dayanım sürelerine ulaşması için kullanılması gereken toplam A1 COREX kalınlıkları, çelik kolon ve kirişlere yapılacak kaplama kalınlıkları hakkında bilgiler veriyor. Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri kitabında yer alan kaplama kalınlık değerleri EN 13381-4’e göre EN 10025-1’de yer alan yapı çelik tipleri için Efectis laboratuvarlarında yapılan test sonrası, Efectis ERA Avrasya’nın sınıflandırma raporlarına göre verilmiş.

Yapısal çeliklerde yangın çözümleri sunan Dalsan yayınını www.dalsan.com.tr web sitesinin “Sanal Kütüphane” bölümünden dijital olarak indirebilirsiniz.