Çuhadaroğlu‘ndan Ziraat Bankası Yeni Merkez Binası Projesi’ne Özel Sistem Çözümleri

Çuhadaroğlu’nun Ziraat Bankası Yeni Merkez Binası projesinde kullandığı sistemler tamamen projeye özgü tasarımlardan oluşuyor. Projenin mimari kıvrımları ve görüntüsü için ekstra tasarım ve imalat çalışmaları yapılırken, proje özel bükümle birleştirilen profillerin istenilen forma getirilmesi için çok özel montaj metotları uygulanarak tamamlanıyor.

ABD’li mimarlık şirketi Kohn Pedersen Fox Associates (KPF) tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin finans merkezinde inşa edilen Ziraat Bankası Yeni Merkez Binası projesinin tüm aşamaları, kritik tüm süreçleri BIM üzerinden ilerledi. İmalat çizimlerinden proje çizimlerine, plan ve kesitlerde 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimler yapıldı ve BIM sayesinde modelleme ve bilgi anlamında projenin süreç yönetiminde yer alan tüm bölümlerle aynı dili konuştuğumuz bir platform oluşturuldu.

Ziraat Bankası Yeni Merkez Binası projesinde Çuhadaroğlu, Kule 1 ve Kule 2 denilen alanlarda podyum kat kaplama, projelendirme, imalat ve montaj işlerini üstlendi. Mimaride çok çeşitlilik gösteren bu cephelerin her biri için ayrı ayrı detaylandırma çalışmaları yapan Çuhadaroğlu, cepheleri ve belli katları kapsayan projeye özgü yeni profillerle, detaylandırma – imalat, montaj işlerini başarıyla tamamladı.

Projenin cidar cephelerinde paslanmaz meshler, paslanmaz kedi yolu ve özel tasarım aydınlatma barındıran “curver fin” gibi çok nitelikli uygulamalar yanı sıra, projeye özgü yeni profillerle, farklı renk uygulamaları ile iç cephe tasarımları hazırlandı. Bazı cephelerde mimariye uygun yeni tasarım profiller katlar arasında ağır çelik kaplamaları ve özel boya uygulamaları kullanıldı. Ziraat Bankası Yeni Merkez Binası projesinde ağır yatay çeliklerle büyük açıklıkların geçildiği, özel güneş kırıcı tasarımlar da Çuhadaroğlu ile uygulamaya alındı.

Hemen her detayına çok özen gösterilen projenin yürünebilir ışıklıkları kaymaz özellikte tasarlandı. Yapının estetik görünümüne bağlı kalarak çözümler sunan Çuhadaroğlu, geçmişten beri herkes tarafından bilinen, Ziraat Bankası’nın sembolü olan baklava desenli tasarımı, alüminyum kutulardan ve paslanmaz meshlerden hazırladı. Aynı malzeme, restoran iç cephelerinde de kullanıldı. Köprü cephelerinde yürünebilir camlar, köprü detaylarında ise özel sismik detaylar ve profiller tercih edildi.

Projenin en önemli, en zor ve en özel uygulamaları arasında yer alan her iki podyum cephesinin çerçevesini çizen, ribbon imalatları özenle yapıldı. Tamamen amorf yapıya sahip bu geometrik levhaların, büküm kesimleri Çuhadaroğlu Alüminyum tesislerindeki özel cihazların yardımıyla tasarıma uygun bir şekilde başarı ile uygulandı. Projenin kaçış kapılarındaki özel eşik detayında ise “Çuhadaroğlu ST 80 Kapı ve Pencere Sistemi” uygulandı.

70 yıllık başarı öyküsünü, yenilikçi ürün portföyü, yüksek kalite standartları, müşteri odaklı yaklaşımıyla şekillendiren, 4 kıtada 40 aşkın ülkede faaliyet gösteren Çuhadaroğlu 70. yılında, sürekli olarak değişen, gelişen endüstri dinamiklerine sağladığı uyumla, sürdürülebilirlik ilkesiyle, 70. yılın gururu ve ülkemizin 100. kuruluş yılının coşkusuyla, Türkiye’nin daha aydınlık yarınlarına olan güvenle çalışmaya, geleceğimizi birlikte geri kazanmaya var gücüyle devam ediyor.

Daha fazla bilgi için tıklayın…