Cradle Dağı Ziyaretçi Merkezi

Mimari Tasarım
Cumulus

Proje Yeri
Cradle Dağı, Avustralya

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
250 m²

Fotoğraflar
Anjie Blair, Rob Burnett

Cumulus tasarımı Cradle Dağı Ziyaretçi Merkezi, buzul tarafından sağlam bir kayaya oyulmuş gibi görünürken milli parkın önemini artırmayı hedefliyor.

Cradle Dağı Ziyaretçi Merkezi, zıtlıklardan oluşan bir yapı.Doğanın soyut bir yorumu olup ona uyum sağlıyor ve ham ahşap dış cephesiyle sıcak, yumuşak, narin bir ahşap kaplamaya dönüşüyor.

Vahşi yağmur ormanları, çayırlarıyla Cradle Dağı her gün daha fazla ziyaretçiyi cezbediyordu ancak yapının asıl amacı doğayla bütünleşik bir ziyaretçi deneyimi sunmaktı. Ziyaretçi Merkezi, ikonik Cradle Dağı deneyimini yeniden tasarlamaya yönelik planın ilk ayağı. Cradle Dağı jeolojisini yansıtmak için sıcak bir dağ karşılama sunarken heykelsi, vahşi yaşamdan ilham alan bir oryantasyon binası, ticari hizmetler üssü, otobüs durağını içeriyor. Yapı, her fırsatta dünyaca ünlü milli parkın önemini artırmayı hedefliyor. 

Sanki bir buzul tarafından sağlam bir kayaya oyulmuş gibi tasarlanan Cradle Dağı Zİyaretçi Merkezi, arsanın katlanan açısal jeolojisine atıfta bulunur ve ziyaretçileri mağara benzeri ahşap iç mekana davet ediyor. Tasarım, arsa genelinde ziyaretçi hareketlerinin derinlemesine anlaşılmasını gerektiriyormuş. En yüksek ve ortalama ziyaretçi sayıları arasındaki geniş boşluğu doldurması ve her iki durumda da davetkar hissettirmesi hedeflenmiş.Binanın içindeki tamamen beklenmedik mücevher olan  yontulmuş ahşap mağaranın içinde ahşap hacmin karmaşık geometrisi içinde yürüme deneyimi sunuyor.