Commons & Communities İstanbul, Dünya Mimarlık Haftası Paralelinde 6 Ekim’deki Seminer ile Salt Galata’da Başlıyor

Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye tarafından yürütülen ve küratörlüğünü In-Between Tasarım Platformu’nun üstlendiği Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi, Salt ev sahipliğiyle 6 Ekim – 6 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

Brezilya, Çin, Danimarka, Türkiye ve Baltık ülkelerinin (Estonya, Letonya, Litvanya) farklı çözüm önerilerini ve bakış açılarını bir araya getirmeyi amaçlayan Commons & Communities Sergisi, 2023 yılında Kopenhag’da düzenlenecek olan 28. UIA Dünya Mimarlık Kongresi için bir açık hava sergisine dönüştürülecek. 

In-Between Tasarım Platformu’nun kürasyonu; karar verme süreçlerine farklı sesleri dahil eden global eğilimlere cevap vererek, ‘ortak yaşam kültürü’ne odaklanıyor. Günümüzde kullanıcı; tasarım sürecinin başında yer alarak, tasarımı fiilen tamamlayan, aktif ve dahil olan bir profil haline geliyor. Böylece ‘son kullanıcı’ kavramı değişiyor. Bu demokratik yaklaşım, “toplum için tasarlamak” algısını “birlikte tasarlamak” olarak dönüştürüyor.

Günümüzde mimar; komünitelerin yaşamak istediği alanları inşa etmelerine yardımcı olan, disiplinlerarası diyaloglar yaratan bir danışman ve kolaylaştırıcı olarak öne çıkıyor.

Tüm bu değişen küresel dinamikler kapsamında, Commons & Communities İstanbul Sergisi için seçilen projeler, mimarlığı; gezegenimizdeki tüm canlı organizmalara saygı duyarak, toplumu kolektif bir şekilde dönüştüren güçlü bir araç olarak yansıtıyor.

Commons & Communities İstanbul Programı Dünya Mimarlık Haftası paralelinde, Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye yürütücülüğünde; In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde; Danimarka Kültür Bakanlığı, Danimarka Sanat Vakfı, Danimarka Dışişleri Bakanlığı ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği desteğiyle; Salt ev sahipliğinde, Technowood’un sergi prodüksiyonu ve Samsung’un teknoloji partnerliği ile gerçekleştiriliyor.