“Çölün Gelini Palmira: Görüntüleri, Kalıntıları ve Kültürel Hatırasıyla”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan “Çölün Gelini Palmira: Görüntüleri, Kalıntıları ve Kültürel Hatırasıyla”, etrafı çöllerle çevrili yeşil bir vaha olan Palmira’nın kültür mirasının eski haritalar, çizimler, tablolar, fotoğraflar ve dijital görüntülerle korunması ve yaşatılmasını amaçlıyor.

“Çölün Gelini Palmira: Görüntüleri, Kalıntıları ve Kültürel Hatırasıyla” isimli kitap İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı. Eser Suriye’nin orta yerinde, etrafı çöl kumlarıyla çevrili antik Palmira kentinin kültür mirasını anlamaya yardımcı olacak ve hatıraları koruyacak görseller sunmasıyla dikkat çekiyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Denker, Gabriele Fangi ve Minna Silver tarafından kaleme alınan kitapta bölgenin görüntüleri, kalıntıları ve kültürel hatıraları ön plana çıkıyor.

Son yıllarda uluslararası haberlerin odağı haline gelen bu kentin durumu, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle pek çok farklı evrelerden geçti. Hem bu antik kent hem de Palmira‘da yaşayan halk talan ve yıkımlarla karşı karşıya kaldı. Kitap, Palmiralılara ve kentin yaralarını sarma sürecine ithaf edilmiş.