Çin-İtalya Kültürel Değişim Merkezi

Mimari Tasarım
aoe

Proje Yeri
Pekin, Çin

Tamamlanma Tarihi
Nisan 2021

Toplam İnşaat Alanı
17.814

Fotoğraflar
Arch-exist Photography

aoe, Pekin’de, Çin ve İtalyan kültürlerinin etkileşimine zemin oluşturan, kültürel öğelerin tasarıma yansıdığı bir kültür merkezi tasarladı.

Pekin’de aoe tarafından tasarlanan Çin-İtalya Kültürel Değişim Merkezi, iki ülke arasındaki etkileşimi sahne oluyor. Tasarım ekibi, Doğu ve Batı arasındaki kültürel farklılıkların kesişimini hedefleyerek genel tasarım konseptini belirlemiş. 

Tasarım öğeleri, antik Roma’nın kemer ve kubbelerine referans verirken, dairesel formlar sergi, toplantı, resepsiyon ve yeme-içme gibi çok işlevli hacimleri barındıran esnek alanları tanımlıyor. Projede hakim olan beyaz renk, gün ışığının üçüncü boyuttaki etkisini artırıyor. Eğrisel masif duvarların haricindeki sınırların tamamının cam olması, dış mekan peyzajını iç mekana dahil ediyor. Zemindeki şeffaf birimler iç mekanı hem genişletiyor hem de dış mekanı içeri dinamik bir duvar resmi olarak sunuyor. 

Yapı formunu oluşturan farklı yükseklikteki elemanlar, hem hava akışını binaya yönlendiriyor hem de doğanın manzara ve rüzgar unsurlarıyla bütünleşik algılanmasını sağlıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin farklı yüksekliklerde durmalarına imkan tanıyarak, çeşitli manzaraları ve “ormanda yürüyüş” deneyimini sunuyor.

Yapı formu iki tam daire iç boşluk, üç yarım daire dış boşluktan oluşuyor. İç boşluklar sergi ve toplantı salonunu; dış boşluklar girişi tanımlayan çeşme meydanını, İtalyan meydanını ve açık hava tiyatrosunu tanımlıyor.

Yapının içi, giriş holünden merkeze doğru araziye uygun yükselen üç farklı seviyeye ayrılmış, farklı boyutlarda on eğrisel duvarla şekillendirilmiş ve iki dairesel ışıklığa sahip akıcı mekanlardan oluşuyor. Bu dairesel ışıklıklar ışığın mekanlara eşit dağılmasını sağlıyor. 

Tasarımda doğal kaynakların kullanımı ve çevreye duyulan saygı, mimariyle doğal çevre arasındaki uyumu vurguluyor. Binayı sürdürülebilir kılmak ve enerji tüketimini azaltmak için Low-E cam, yerel ahşap kullanılmış ve yeşil çatılar tasarıma dahil edilmiş.