Cheongju Belediye Binası

Mimari Tasarım
Snøhetta

Proje Yeri
Cheongju, Güney Kore

Proje Tarihi
2020

Fotoğraflar
Snøhetta ve Plomp

Mekansal organizasyonu ile kentsel bağlamla bütünleşen ve sosyal etkileşime uygun mekanlar sunan Cheongju Belediye Binası, halk-yerel yönetim ayrımını minimuma indirgeyerek birlikte ve entegre yönetimi temsil ediyor.

Snøhetta, yerel ortak Tomoon Architects and Engineers ile beraber Güney Kore’nin 800.000’in üzerinde nüfusu ile 14. büyük şehri Cheongju’nun yeni belediye binası için açılan uluslararası yarışmanın galibi oldu.

Seul’den 128 km uzaklıkta bulunan Cheongju, Güney Kore’nin Kuzey Chungcheong Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri. Kent şu anda, eko-tarım uygulamaları ve gelişmiş baskı, el sanatları ile Güney Kore ekonomisine önemli katkı sağlayan bir merkez konumunda.

Mekansal organizasyonu ile kentsel bağlamla bütünleşen ve sosyal etkileşime uygun mekanlar sunan Cheongju Belediye Binası, halk ve yerel yönetim ayrımını minimuma indirgeyerek birlikte ve entegre yönetimi temsil ediyor. Sergi alanları, kütüphane, oditoryum gibi kültürel alanlara ve restoranlar, kafeler, çocuk bakım tesisleri ile postane gibi olanaklara sahip olan yeni kamusal yapı, vatandaşların günlük aktiviteler için ve özel günler sırasında toplanmasına izin verecek esneklikle, herkes için erişilebilir olarak tasarlanmış.

İyi yönetişimin iyi çalışma ortamlarıyla başladığına dair inanç ile tasarlanan yeni belediye binasında geçmişin mirasına saygı duyularak, halihazırda dağınık durumda olan birimler bir araya toplanmış. Eski belediye binası yeni tesis için bir karşılama mekanı olarak kurgulanmış. Yeni binanın çatısı ve cephesi geleneksel Kore çatılarının modern bir yorumunu oluşturuyor.

Cephenin ritmi, yarı saydam ve opak panellerden oluşan bir kompozisyon ile oluşturulmuş. Opak cephe panelleri yeterli gölgeleme sağlarken doğal havalandırmaya izin verecek şekilde hareket ettirilebiliyor. Lamine cam ve bakır “mesh”in oluşturduğu yarı saydam cephe, doğal ışığı iç mekanlara ulaştırırken aynı zamanda gerekli mahremiyeti sağlıyor.

Güneş enerjisinden faydalanmak için çatıya entegre fotovoltaik paneller (BIPV) yerleştirilmiş. Eğimli çatı, yağmur suyun toplanmasına izin veren entegre drenaj sistemine de sahip.

Cheongju Belediye Binası’nın 2025’te tamamlanması bekleniyor.