Chemin des Carrières

Mimari Tasarım
Reiulf Ramstad Arkitekter, Parenthèse Paysage

Proje Yeri
Rosheim, France

Tamamlanma Tarihi
2019

Fotoğraflar
Florent Michel 11h45

Vosges Tepeleri’nin dalgalı manzarasından esinlenerek tasarlanan Chemin des Carrières, ziyaretçilerin serbestçe dolaşabileceği, corten çelikten oluşan içbükey ve dışbükey mekanlarıyla manzarayı farklı açılardan deneyimleme imkanı sunuyor.

Yonca yaprağından esinlenerek dalgalı bir dantel şeklinde tasarlanan Chemin des Carrières, eski taş ocakları bölgesinde yer alan, hem endüstriyel amaçla hem de yolcu taşımacılığı için kullanılan St Nabor demiryolunu içeren bir açık hava müzesi niteliğinde.

Taş ocaklarına hizmet eden demiryolu rotası Vosges Tepeleri’nin dalgalı manzarasında uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Platform, yerel kullanıcılara ve turistlere hem unutulmuş hem de günlük hayatta deneyimlenen manzaraların farklı görünümlerini sunuyor.

11 km’lik yol boyunca, beş bölümden oluşan duraklar, dikkat çekici yerleri vurgularken farklı sekanslar oluşturuyor. Alışılmadık unsurlar, ziyaretçinin duyularını uyandırmayı amaçlıyor.

Corten çelikten iç içe dairelerin oluşturduğu yapı, ziyaretçilerin serbestçe dolaşabileceği düzensiz içbükey ve dışbükey mekanlar tanımlıyor.