Chau Doc’ta Ev

Mimari Tasarım
NISHIZAWAARCHITECTS

Proje Yeri
Chau Doc, Vietnam

Tamamlanma Tarihi
2017

Proje Alanı
340 m2

Fotoğraflar
Hiroyuki Oki

NISHIZAWAARCHITECTS tarafından tasarlanan ve Vietnam’ın Kamboçya sınırındaki Chau Doc kasabasında yer alan ev, basit ve düşük maliyetli malzeme ve çözümlerle üretilen kaliteli mimarlığa örnek oluşturuyor.

Vietnam’ın güneyinde, AnGiang eyaletinde, Kamboçya sınırındaki ChauDoc kasabasında yer alan evi, akraba olan 3 çekirdek aile paylaşıyor.

Tasarım ekibi, yapının bulunduğu çevreyi analiz ederken nehir üzerinde yüzen evler, nehir kenarındaki yollar, ayaklarla yükseltilmiş evler ve yeşil renkli pirinç tarlalarının açıkça ayrılabilen dört katman tanımladığını, yoğun yağış ve sel sebebiyle ayaklar üstüne alınan evlerin çoğunlukla taş veya beton sütunlardan ve ahşap ile çerçevelenmiş ince oluklu metal panellerden oluştuğunu gözlemlemiş. Yanı sıra, proje bütçesindeki sınırlamalar da düşük maliyetli yerel malzemeler kullanmayı gerekli kılmış.

Yapıların boş kalan zemin katları domuzlar, kazlar ve tavuklara ev sahipliği yapmaya başlamış ve bu hayvanlarının çöpleri ve dışkıları, doğal havalandırması yetersiz olan evler için ciddi bir sorun oluşturmuş. Bu sebeple, evin mekanları farklı yükseklikteki üç adet kelebek çatıyla örtülmüş ve mekanların dışarıya açılması sağlanmış. Güneş ışığı ve doğal rüzgar miktarını ayarlamak için, çatı ve cephe yüzeylerine dönen metal pencereleri uçtan uca asılmış. Bol güneş ışığı ve doğal havalandırma sağlayan zengin yaşam alanları oluşturulmuş ve bölge kültüründe önemli yeri olan yarı açık bahçeler kurgulanmış. Sürekli bir alan oluşturmak için bölücü duvarlar yerine hareketli elemanlar tercih edilmiş.