Chalalai Havuz Evi

Mimari Tasarım
Juti Architects

İşveren
Chalalai

Strüktür Mühendisi
Mongkol Jae-kham

Proje Tarihi
2018

Arsa Alanı
418 m²

Fotoğraflar
Peerapat Wimolrungkarat, Juti Klipbua 

Juti architects tarafından tasarlanan Chalalai Havuz Evi, ilhamını istiflenmiş odunların birbiri üzerinde oluşturuğu gölgeler ile derinlik hissinden ve bu odunlar arasındaki değişken boşlukların oluşturduğu akıştan alıyor.

Chalalai Evi Tayland’ın Nakornrachasima Eyaleti’nde, Pakchong şehir merkezi yakınlarında yer alıyor.

Toplanan odunların istiflenmiş hali, tasarımın ilham kaynağı olmuş. Bir diğerinin üzerinden öne çıkan, farklı yükseklikteki odunların birbiri üzerinde oluşturuğu gölgeler ile derinlik hissi ve bu odunlar arasındaki değişken boşlukların oluşturduğu akış, mekanlaştırılarak yapıya uyarlanmış. Ek olarak hem planda hem de üçüncü boyutta karşılık bulan, farklı yüksekliğe sahip dikdörtgenler ile arkadaki tepelerin hareketine referans verilmiş.

Arsanın önündeki işlek ve gürültülü yol ile arka bölümünde yer alan ağaçlık tepe ve nehir, mekanların arka cepheye açılmasına ve yapının, caddeye bakan cephesinde daha sağır bir karakter sergilemesine sebep olmuş.

Bina, biri 2 yatak odası ve 1 salon, diğeri ise 3 yatak odası, 1 salon ve terası olarak iki daireye ayrılmış.

Yapıda yerel ve kolay tedarik edilebilen malzemeler kullanılmış. Ahşap, brüt beton, yerel arduvaz ve yerel mermer, yapı malzemesi olarak tercih edilmiş. Ayrıca, binadaki birtakım mobilyalar geri dönüştürülmüş ahşaptan üretilmiş.