Central Quad

Mimari Tasarım
Feilden Clegg Bradley Studios

Proje Yeri
Dublin, İrlanda

İşveren
Sisk FCC CJV

Peyzaj Tasarımı
Stephen Diamond Associates

Akustik Mühendisliği
iAcoustics

Strüktür Mühendisi
Mott MacDonald

Makine, Elektrik ve Tesisat Projeleri
Mott MacDonald

Yangın Mühendisi
Michael Slattery Associates

Fotoğraf
Ste Murray

Feilden Clegg Bradley Studios tarafından tasarlanan ve Dublin Teknoloji Üniversitesi’nin Grangegorman Kampüsü’nde yer alan Central Quad, kampüsün farklı birimleri arasındaki etkileşime destek olurken sadece öğrenciler değil yerel halkın da kullanımına açık bir kamu yapısı tanımlıyor.

Farklı öğrenim mekanları ve personel konaklama birimlerinden oluşan Central Quad, üç fakülteden on bölüme ev sahipliği yapıyor. Bina, yeşil bir avlu etrafında L şeklinde iki blok halinde kurgulanmış. Tasarım, klasik üniversite yapılarının çağdaş ve dinamik bir yorumu. Basit ama cömert bir revak zor koşullar için bir barınak sağlarken aynı zamanda bir kolej atmosferi yaratıyor. Geniş cephe açıklıkları, avlunun yeşil bölümüne ve Grangegorman Kampüsü’ne bakıyor.

Binaya erişim, çift kat yüksekliğinde yükseklikte bir atriyum ile sağlanıyor. 35.000 metrekarelik bina, 250 kişilik bir amfi, enformel öğrenim ve ortak kullanım alanları, personel konaklaması da dahil olmak üzere çeşitli laboratuvarlar, atölyeler, mutfaklar, restoranlar ve servis hacimlerini içeren bir öğrenim tesisi.

Dublin şehir merkezine 2,4 km uzaklıkta bulunan Grangegorman, Avrupa’daki en büyük yükseköğrenim kampüsü. Kampüsün içinde yer alan Central Quad, sadece öğrenciler değil yerel halk için de önemli bir kamusal alan tanımlıyor. Binanın içinden geçen yollar, ona açık ve erişilebilir bir nitelik kazandırıyor. Aynı zamanda Central Quad, Grangegorman Kampüsü’nün farklı birimleri arasında etkileşime destek oluyor.

Cephe; taban, gövde ve taç olarak farklı fonksiyonları yansıtacak şekilde üç bölüme ayrılmış. Tutarlı bir dil elde etmek için beton ve taşın çok yönlülüğü kullanılarak, birbirini tamamlayan farklı cephe elemanları oluşturulmuş. Laboratuvarların 6.4m’lik ızgara sistemine entegre olan prekast paneller, arasındaki çapraz derzler ile bu ızgarayı derin gölgeler oluşturarak vurguluyor.