CEM Kamanar Ortaokulu

Mimari Tasarım
Dawoffice

Tasarım Ekibi
Violeta Linares, Anna Enrich, Pablo Navas, Laura Pérez, Mónica Barrio, Marc Lencina, Jaume Almoslino

Yapı Mühendisi
Jesús Amengual

Proje Yeri
Ziguinchor, Senegal

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
1900 m²

Fotoğraflar
Noemí de la Peña, Claudia Mauriño, Jara Varela, Coke Bartrina y Rubén P. Bescós

Daw Office tasarımı CEM Kamanar Ortaokulu, kil kullanılarak iklimsel konforu ve düşük maliyetli inşaatı önceleyerek Senegalli çocukların mimari ihtiyaçlarını karşılamayı garanti eden bir tasarıma sahip.

CEM Kamanar Ortaokulu, Güney Senegal’deki Thionk Essyl şehrinde  stüdyonun ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde mimari ihtiyaçları karşılamak için oluşturduğu vakıf yoluyla finanse edilmiş beş yüz öğrenci kapasiteli bir ortaokul.

İhtiyaç programı, yerel malzemelerden ve toplumun potansiyelinden yararlanılarak elde edilen, iklime uyumlu ve düşük maliyetli inşaatı garanti eden tasarım ilkeleri gözetilerek belirlenmiş. Bölgede en bol bulunan malzeme kil olduğundan ana yapı malzemesi olarak tercih edilmiş. Sahada üretilen sıkıştırılmış kil bloklardan oluşan tonozlarının geometrisi özenle seçilerek buna uygun kapalı mekanlar yaratmayı seçen mimarlar, ızgara plan içinde düzenlenebilen modüllerden oluşan yapıyı adapte edilebilir olarak tasarlamışlar.

Okulun biyoloji sınıfı, bilgisayar odası, kütüphane ve öğretmenler odasının bulunduğu ortak binaları tek veya çift ızgara düzen boyunca yerleştirilmiş. Kuzeyden güneye aydınlatma ve hava sirkülasyonu sağlayan iki ahşap kafesle çevrili mekanlarda kilin gözenekli yapısı sayesinde, mekanik iklimlendirme sistemlerine başvurmaya gerek kalmayacak şekilde soğutma sağlamış. Tonozlar, kil üzerine doğrudan yağmur düşmesini önlemek ve gölgeli bir mekan sağlamak için oluklu sac ile kaplanmış.