Carlsberg Group Merkez Ofisi

Mimari Tasarım
C.F. Møller Architects

Proje Yeri
Kopenhag, Danimarka

İşveren
Carlsberg A/S

Peyzaj Tasarımı
C.F. Møller Landscape

Ortaklar
Aarsleff, Niras

Toplam İnşaat Alanı
23.200 m²

Tamamlanma Tarihi
2021

Fotoğraflar
Adam Mørk

C.F. Møller Architects tasarımı Carlsberg Group Merkez Ofisi, çeşitli mimari öğeleriyle bulunduğu tarihi çevreye referans verirken, çalışanları için modern ve dinamik bir çalışma ortamı sunuyor.

Carlsberg Group’un Kopenhag’ın tarihi Carlsberg bölgesinde bulunan yeni ofisi, merkezi bir atriyuma eklemlenen üç kanattan oluşuyor. Kanatlardan biri, ana caddelerden birinin üzerinde bir köprü oluşturarak Carlsberg bölgesini karakterize eden geçitlere atıfta bulunuyor. Diğer iki kanat ve atriyum ise Carlsberg bira fabrikasının uzun tarihinin başladığı Carl Jacobsen’in tarihi bahçesine bakıyor.

Binanın merkezinde, mekanları hem düşey hem de yatayda birbirine bağlayan atriyum bulunuyor. Davetkar şeffaf cepheye sahip bu mekan, kısa molalara, küçük toplantılara ve çalışanlar ile konuklar arasında sosyal etkileşime imkan tanıyor.

Cam cepheler, bakır kaplı dikey latalarla ritmik olarak bölünmüş. Bakır, hem eski bira fabrikalarına hem de Carlsberg bölgesinin tarihi binalarında yer alan detaylara referans veriyor.

Kullanıcılarına faklı yönlerden ve açılardan manzaralar sunan binanın yüksekliği çevredeki küçük evlere ve Carl Jacobsen’in köşküne doğru azalarak tarihi çevreye uyum sağlıyor. Su öğesi, bahçe ile bina arasında bir sınır tanımlıyor.

Carlsberg Group ofis binası, geri dönüştürülmüş malzemeleri, su tasarrufu sağlayan armatürleri, ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi ile düşük enerjili ve sürdürülebilir bir tasarım teşkil ediyor.