Çapa Dental Showroom

İç Mimari Tasarım

Slash Architects

Tasarım Ekibi

Şule Ertürk, İpek Baycan

Proje Ekibi

Şule Ertürk, İpek Baycan, Nergis Kahraman

İşveren

Serkan Yılmaz

Ana Yüklenici

Gölcü Mimarlık Mühendislik

Tamamlanma Tarihi

2018

Alan

600 m²

Fotoğraflar

Alt Kat Architectural Photography

Slash Architects tasarımı Çapa Dental Showroom’un dışarıdan iki kat boyunca yükselen açıklığıyla dikkat çeken cephe tasarımı, giriş bölümünde yer alan nişin nazikçe geriye çekilmesiyle bir saçak oluşturuyor. 

Çapa Dental Showroom, Slash Architects’in bugüne dek tasarladığı ve uyguladığı tüm polikliniklerin kolektif bir dışa vurumu olarak kendini gösteriyor. Üç kattan oluşan bu mekân, bir diş deposu olmanın çok ötesinde, diş hekimlerine yönelik her türlü ihtiyacın ve diş hekimliğiyle ilgili güncel paylaşımların yapıldığı bir showroom olarak tasarlandı. Tüm sektörel firmaların bulunduğu Çapa’nın göz önünde olan bölgesinde yer alan showroom, galerili yüksek girişiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Dışarıdan iki kat boyunca yükselen açıklığıyla dikkat çeken cephe tasarımı, giriş bölümünde yer alan nişin nazikçe geriye çekilmesiyle bir saçak oluşturuyor.

Hem bir sınırlandırıcı, hem de bir tasarım parametresi oluşturan kolonlar, mekânı ayırıyor. Tasarımcılar bu ayrımı, bir tarafta showroom bölümü tasarlarken, bir tarafta da satış bölümünü kurgulayarak değerlendirmiş. Giriş bölümünde yer alan ve sokaktan da algılanan duvar resmi ziyaretçileri karşılar şekilde iki kat boyunca sergileniyor. Giriş bölümünde boylu boyunca uzanan tezgah ve arkasında yer alan farklı ritimdeki raflar, bir diş deposunda ihtiyaç duyulan tüm ürünleri sergiliyor. Yaklaşık 14 metrelik tezgah, kıvrılarak kasaya dönüşüyor.

Orta aksta yer alan kolonat, mekânı adil bir şekilde ikiye bölerken, sol kısımda yer alan kolon aralıkları birer klinik odası showroom’u olarak değerlendiriliyor. Hekimlerin hem görsel hem de ergonomik olarak deneyimleyebileceği bir muayene odası prototipi sunan showroom modülleri klinikte ihtiyaç duyulan ürünlerin ve tezgah ergonomisinin denenmesine olanak sağlıyor. Mekândaki her bir modül farklı bir konsept içerirken, farklı bütçelere yönelik klinik dolapları ve ünite alternatifleri de sunuyor. İç mekânda modülleri ayıran nişler minimal bir şekilde tasarlanmış. Zemin, duvar, tavan sürekliliği odaların ayrımını vurgular nitelikte ve nötr bırakılmış. Showroom bölümünde her bir hacim (box) ayrı bir konsepte sahip. Bir modül, sterilizasyon için tasarlanmış tezgahı sergilerken diger bölümler farklı ekonomik ve ergonomik ihtiyaçlara yönelik tezgah-dolap tasarımlarını ziyaretçilerine sunuyor.

Slash Architects’in mekânsal tasarımının yanı sıra Slash Furniture mobilyalarının ve Sirona’nın ünitelerinin deneyimlenebileceği showroom, kendi kliniğini açmak isteyen hekimler için tam bir deney alanı olma özelliğine sahip. İki kat boyunca yer alan showroom, alt katta dış mekâna açılan bir terasla bütünleşiyor. Showroom kısmını gezerken hekimler, duvarlara entegre nişlerde ya da sergi elemanlarının üstünde, kliniklerinde kullanacakları ekipmanları görebiliyor ve deneyimleyebiliyor.

Çapa Dental’in ikinci katında ofis ve seminer mekânları bulunuyor. Hekimlerin farklı ihtiyaçlara yönelik olarak eğitim odasını kiralayabileceği, fasilite, davetler ve toplantılar için kullanılabilecek alt yapıyı ziyaretçilerine sunuyor. Açık ofis, yönetim ve seminer odasından oluşan ikinci kat ise showroom’un beyni olarak işliyor.