Cambridge Üniversitesi Personel Konutları

Mimari Tasarım
Mecanoo

Proje Yönetimi
Aecom

Proje Yeri
Cambridge, İngiltere

Mühendislik
URS

Maliyet Danışmanı
Gardiner, Theobald

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
27.700 m²

Fotograflar
Greg Holmes, Mecanoo

Mecanoo tarafından tasarlanan Cambridge Üniversitesi Personel Konutları, üniversitenin kültürel kimliğini yansıtarak kullanıcılarına büyük bir akademik kolektifin parçası olduğunu hissettiriyor.

North West Cambridge Development (NWCD), Cambridge Üniversitesi’nin 150 hektarlık tarım arazisini konut binaları, akademik tesisler, kamu tesisleri ve açık yeşil alanlar içeren bir yerleşime dönüştürken NWCD ile birlikte çalışan Mecanoo tarafından üniversite personeli için 232 birimlik personel konutları tasarlanmış.

Tasarımda özel ve kamusal alan arasındaki ilişki dikkatlice ele alınmış. Resmi ve enformel bina grupları arasında yer alan mekanlar, avluları canlandırırken konutlar ile ortak alanlar arasındaki bağlantılar oluşturuyor.

Çimle kaplı alanlar, çiçeklendirilmişler deckler, meyve ağaçları, bitkiler ve kent mobilyalarının bulunduğu iki iç avlu, kamusal alanlar tarafından çevrelenmiş. Dairelerin gün ışığı alan geniş merkezi salonları avluya bakarken yatak odaları dışarıya bakacak şekilde konumlandırılmış.

Tasarımın odak noktası olan merkez bina, yerleşimin omurga görevini görüyor. Zeminde yer alan üstü kapalı, arkadlı mekan, Cambridge sütun ve pasajlarının modern bir yorumunu oluşturuyor. Kamusal tesislerin halka açık yol boyunca konumlandırılmasıyla ortak kimliğin gelişimi kolaylaştırılırken, kullanıcılara büyük bir akademik kolektifin parçası olduğu hissettiriliyor.

5. seviye sürdürülebilirlik koduna sahip olan tasarımda yer alan mekanlarda gün ışığının verimli bir şekilde kullanılmasına ve doğal havalandırmanın sağlanmasına önem verilmiş. Gri su arıtma sistemine ve biyoçeşitliliği artıran rekreasyon alanlarına yer verilmiş.