Calvin ve Tina Tyler Salonu

Mimari Tasarım
Teeple Architects

Proje Yeri
Baltimore, ABD

Ortak
GWWO Architects

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
13160 m2

 Fotoğraflar
Nic Lehoux

Teeple Architects ve GWWO Architects  iş birliği ile tasarlanan Calvin ve Tina Tyler Salonu, bulunduğu üniversite kampüsündeki tarihi ve modern binalar arasında köprü oluşturan bir öğrenci hizmetleri merkezi.

ABD’nin Baltimore şehrinde bulunan Morgan State University (MSU) lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını içeren, ülkenin önde eğitim kurumlarından biri. 1867 yılında kurulan üniversite, 2016 yılında The National Trust for Historic Preservation tarafından “Ulusal Hazine” olarak belirlenmiş. Üniversite kampüsünde, neoklasik tarzda tarihi yapılar modern binalarla bir arada bulunuyor. GWWO Architects ile iş birliği içinde çalışan Teeple Architects, tarihi yapılarla kampüsün modern bölümü arasında köprü oluşturacak bir öğrenci hizmetleri merkezi tasarlamakla ve aynı zamanda üniversiteye ikonik ve canlı bir “giriş yapısı” tanımlamakla görevlendirilmiş.

Calvin ve Tina Tyler Hall Öğrenci Hizmetleri Merkezi, öğrenciler ve ziyaretçiler için canlı bir giriş noktası oluştururken daha önce dağınık olan idari ve öğrenci hizmetlerini tek bir çatı altında toplamış.

Bina, öğrencileri dinamik kampüse davet etmek için uzanan geniş kavisli duvarları ile etkileyici bir forma sahip. Cephelerin taş kaplaması yapıyı tarih ve gelenekle ilişkilendiriyor. Üniversite tarafından arzu edilen çağdaş bir mimari ifade sağlanırken, bitişik eski binalarda bulunan yerel taş paletiyle uyum sağlayacak bir kireç taşına tasarımda yer verilmiş. Kireçtaşı kaplama, hava durumuna, günün saatine ve görüş açısına bağlı olarak farklı tonlar arasında ustaca geçiş yapan prizmatik bir metal kaplama ile vurgulanmış.

Alandaki eğim kullanılarak farklı sınıflar için farklı kotlarda girişler tasarlanmış. Binanın içinde, çok sayıda oturma ve çalışma alanları ile bir dizi resepsiyon ve danışma masasına yer verilmiş. Hafif eğimli inişlere sahip anıtsal bir merdiven ve kesintisiz bir ahşap döşeme, halka açık mekanlar ve dinlenme salonları arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Üçüncü katta, Maryland’in yerel bitkilerinden oluşan geniş teras, küçük etkinlikler ve toplantılar için kullanılan ve kampüsün tarihi avlusuna bakan bir mekan tanımlıyor.