Çağdaş Çek Tasarımı İlk Kez Ankara’da Geniş Bir Seçki ile Sunuluyor

Shape and Shapers / Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, 27 Eylül – 30 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında Ankara’da Tereza Porybna küratörlüğü ile Cermodern’de düzenleniyor.

Shape and Shapers / Biçim ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi en iyi Çek üretimlerini ve tasarımcılarını bu güne kadar Türkiye’deki Çek tasarımına özgü düzenlenen en büyük seçki ile izleyici karşısına çıkarıyor.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çek Merkezi tarafından düzenlenen sergi, 27 Eylül – 30 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında Ankara’nın önde gelen mekanı Cermodern’de düzenleniyor. Geleneksel Çek camcılığını çağdaş tasarım ve çizgilerle buluşturarak global anlamda büyük ün sağlayan, gerçekleştirdiği aydınlatma heykelleri ve yerleştirmeleri konusunda dünya çapında öncü olan Lasvit markasının Türkiye’deki tek temsilcisi TEPTA, bu organizasyona Lasvit’in aydınlatma tasarımları ile katılıyor.

Rony Plesl tasarımı Uovo, Arik Levy tasarımı Crystal Rock, Nendo / Oki Sato tasarımı Inhale ve Groving Vases isimli ürünlerin yanı sıra Jan Plechac ve Henry Wielgus’un tasarladığı ve dünyadaki seçkin opera salonlarındaki klasik avizelerin konturlarının modern bir tasarım anlayışı ve üstün üretim teknikleri ile harmanlandığı Neverending Glory serisinden örneklerin sergileneceği bu Lasvit seçkisi de Ankaralı tasarım severlerle ilk kez buluşacak.

Sergi üç ana bölüm ile ziyaretçilerle buluşuyor: Çek Tasarımının Öyküsü bölümü; 1918-2018 yılları arasında Çek Cumhuriyeti’nde tasarımın gelişimini anlatırken geçen yüzyılda yaratılan ikonik nesneleri sunuyor. İlk seçkide Libuše Niklová tasarımı şişme oyuncaklardan kübist seramik aksesuarlara, mobilyalardan şehir bisikletlerine pek çok zamansız ve hala üretilen parçalar yer alıyor.

Cermodern’in kuzey galerisinde sunulan ikinci bölüm, uluslararası düzeyde başarılı Çek tasarım markalarının vitrini konumunda. Çek cam yapım geleneğinden ilham alan bu seçki, aydınlatma ürünlerine ve cam eşyalara odaklanırken ayrıca aydınlatma heykelleri ve yerleştirmeleri konusunda dünya çapında öncü olan Uluslararası Lasvit markasının Monster Cabaret koleksiyonu ve Lasvit’in TEPTA koleksiyonunda yer alan eşsiz aydınlatma tasarımlarına yer veriyor. Bomma’nın kentsel tasarımları ve tabii ki Moser’ın eskimeyen el yapımı vazoları da bu seçkide sunuluyor.

Özgür ve aynı zamanda yaratıcı genç yeteneklerin dünyasını anlatan “Yeni Yetenekler” isimli bölüm; serginin üçüncü kısmı. Bu bölüm tasarım ve güzel sanatlar arasındaki sınırları bulanıklaştırmayı amaçlarken, ziyaretçilere daha önce Türkiye’de sergilenmemiş eserler sunarak şaşırtmayı hedefliyor.

TEPTA bu sergide geniş bir Lasvit ürün seçkisi ile yer alırken, aynı zamanda serginin açılışında Ankaralı mimar ve tasarımcılarla buluşacak olmanın heyecanını taşıyor