Çadır Evi

Mimari Tasarım
TAEP+AAP

Proje Yeri
Al Khiran, Kuveyt

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
3587 m²

Fotoğraflar
Fernando Guerra | FG+SG

TAEP+AAP tarafından tasarlanan Çadır Evi, Arap Yarımadası’nın geçici yapı geleneğinden ilham alan, gündüz ve gece ışığı geçirirken güneşten ve rüzgardan koruma sağlayan beton çatısıyla bir vaha gibi tasarlanmış.

Arap Yarımadası’nın sakinleri, aileleriyle kaliteli zaman geçirmek için genellikle deniz kenarına veya çöle seyahat edip geçici yapılar kurarak tatillerde şehirleri terk etme konusunda uzun süredir devam eden bir geleneğe sahipler. Bu gelenekten yola çıkarak tasarlanan Çadır Konutu, sıcak çöl ikliminde gölgenin önemini simgeleyen, hafif ve ayrı bir barınak yapısı altında bir araya gelen aile fikrini kavramsal olarak yeniden yaratıyor.

Beş evlik Çadır Evi kompleksi, gündüz ve gece ışığı geçirirken güneşten ve rüzgardan koruma sağlayan ortak katlanmış beyaz beton çatı altında toplanıyor. Stratejik olarak delikli çatı, güneş ışığını filtreleyerek iç mekanlara alıyor ve dikdörtgen açıklıklarla gökyüzü manzarası sunuyor. Zemin kat dış mekanları, merkezi su öğesini çevreleyen bitki örtüsü ve bahçelerle bir vaha gibi tasarlanmış, ortak alanlar olarak hizmet veriyor. Açık bahçeler, sitenin içini sahile bağlarken ana cepheyi daha da vurgulayan ve iki iç üniteyi deniz manzarasına döndüren iki adet yüksek tavanlı gölgelikli ortak alanla sonlanıyor.

Çadır Evi, deniz kıyısındaki cam cepheleri ve bahçe terasları ile özel plaj tarafında açıklık ve şeffaflığı en üst düzeye çıkarırken, yol ve yakın komşulara bakan cephelerde mahremiyeti sağlamayı hedefliyor. Yapı aynı anda bir çöl kampı, bir sahil evi ve her şeyden önce bir toplanma alanı statüsüne ulaşıyor.