Bursa Merkez Bankası’nın Yıkımına Başlandı

Şevki Vanlı ve Ersen Gömleksizoğlu imzasıyla tasarlanan, 1988 yılında Yapı Dalı’nda Ulusal Mimarlık Ödülü kazanan ve 1990 yılında tescillenen Bursa Merkez Bankası’nın, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun “rekonstrüksiyon” kararına istinaden yıkımı başladı.

1967 yılında inşa edilen, Şevki Vanlı ve Ersen Gömleksizoğlu’nun yarışma galibi projesi Bursa Merkez Bankası, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1990’da  tescillenmişti. Ulusal Mimarlık Ödülü sahibi de olan binanın yıkımına, güvenlik tedbirleri nedeniyle 27 Eylül Pazar günü itibariyle başlandı.

Konu ile ilgili olarak TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi; “Tescilli Bursa Merkez Bankası binası ile ilgili devam eden Rölöve-Restorasyon ve Güçlendirme proje çalışmaları çerçevesinde, taşıyıcı sistem analizi Uludağ Üniversitesi ve İMO Bursa Şubesi tarafından yapılmış, değerlendirmeler sonucunda önerilen kolon mantolamasının yapının cephe karakterini tamamen bozacağı endişesi ile, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından Temmuz 2020′ de rekonstrüksiyon kararı alınmıştır. Söz konusu yapı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilan edilen Ulusal Çarşıbaşı Proje Yarışma alanı içinde yer alan ve çok değerli uzmanlardan oluşan yarışma jürisi ve Oda’mız ilgili komisyonları tarafından başından beri takip edilmektedir. Teknik değerlendirmeler sonucunda Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu yapı ile ilgili rekonstrüksiyon kararı almış, ayrıca jüri tarafından yarışma şartnamesinde de yer aldığı üzere korunması gerektiği belirtilmiş ve yarışma sonuçlanana kadar ayakta kalması önerilmiştir. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi güvenlik tedbirleri nedeniyle yapının yıkımına başlamıştır.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, yarışma sürecini takip edecek ve yapının yeniden yapımı konusunda gereken çalışmaları yürütecektir.” şeklinde bir açıklama yaptı.
(Fotoğraf kaynakları: Archnet.org)