Biyofilik Ev

Mimari Tasarım
GG-loop

Tasarım Ekibi
Johan Beijers, Giacomo Garziano, Robbie Nijzen, Simone Peluso, Daniele Colombati, Jan-Willem Terlouw, Piergiorgio Angius, Krzysztof Zinger

Proje Yeri
Amsterdam, Hollanda

İşveren
Freebooter

İnşaat Mühendisliği
Pieters Bouwtechniek

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
257 m²

Fotoğraflar
Francisco Nogueira, Michael Sieber

GG-loop tarafından tasarlanan Biyofilik Ev, Güneş’in yıl boyunca hareketi hesaplanarak konumlandırılmış güneş kırıcıları, mekansal akışı sınırlamayan açık planı ve kullanıcıların günlük hareketi göz önünde bulundurularak tasarlanan organik hatları ile doğanın temel bir parçası olduğumuz gerçeğini hatırlatıyor.

Amsterdam merkezli stüdyo GG-loop tarafından tasarlanan ve geliştirilen Biyofilik Ev, stüdyonun tasarım felsefesinin bir ifadesini oluşturuyor. Amsterdam’ın Zeeburgereiland bölgesinde bulunan apartman, modern yaşamlarımızda unuttuğumuz, doğanın derin ve temel bir parçası olduğumuz gerçeğini hatırlatarak hem kullanıcılarına hem de çevreye katkı sunan bir yapı tasarlamış.

Biyofilik tasarımı yenilikçi bir çözüm olarak ele alan tasarım ekibi, çevreye duyarlı bir strüktür üreterek organik ve doğal bir mekansal deneyim sunmayı hedeflemiş. Binanın parametrik tasarım ürünü güneş kırıcılarının şekli ve konumu Güneş’in yıl boyunca hareketi hesaplanarak konumlandırılmış ve optimum güneş ışığının dairelere ulaşması hedeflenirken gerekli mahremiyetin sağlanmasına da özen gösterilmiş.

Kat planları, mekan akışı ve yapının organik hatları, kullanıcıların günlük hareketi göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Mekanlar arası geçiş ve etkileşim mümkün olduğunca az sınırlandırılarak akışkan ve organik bir tasarım hedeflenmiş.

Bina hem estetik hem de teknik olarak gemilerden ilham alınarak tasarlanmış. Gemi yapımında tercih edilen kırmızı sedir ve çamdan üretilmiş ahşap ile çelik Biyofilik Ev’de de kullanılmış.