Bira Salonu

Mimari Tasarım
mehr* architekten

Proje Yeri
Almanya

Tamamlanma Tarihi
Haziran 2021

Proje Alanı
665 m²

Fotoğraflar
Sebastian Schels, mehr*architekten

mehr* architekten tarafından tasarlanan Bira Salonu, ziyaretçilere bira çeşitlerinin üretimi ve muhafaza edilme yöntemlerinin yanı sıra tüm duyulara hitap eden bir tadım deneyimi sunuyor.

Braurevolution için mehr* architekten tarafından tasarlanmış bira salonu, kamu hizmet binalarının ve konutların bulunduğu bir çevrede yer alıyor. Tasarım ekibi, çevredeki karma ticari alanın bağlamını endüstriyel bir dille yorumlarken Bernd ve Hilla Becher’in eski endüstriyel binaları konu alan fotoğraflarından esinlenmiş.

İnce ve uzun bir arsada konumlandırılmış yapıda kuzeydeki mevcut avlu kapatılarak sokağa bakan küçük bir bira bahçesine yer verilmiş. Geleneksel beşik çatı deforme edilerek, eklenen ışık bandı ile binaya ikonik bir görünüm kazandırılmış. Cepheler, profilit camla karakterize edilmiş. Doğu cephesinde, dairesel ve dikdörtgen iki açıklık girişi tanımlıyor.

Bir “showroom”u andıran bira fabrikasında ziyaretçilere bira çeşitlerinin üretimi ve muhafaza edilme yöntemlerinin yanı sıra tüm duyulara hitap eden bir tadım deneyimi sunuluyor. Ziyaretçiler, mayalanma kazanları ve depolama tankları arasında bulunan geniş ana mekanda zaman geçiriyor. Simetrik bir düzene sahip bu mekan; giriş alanı, tadım, satış ve organizasyonlar için kullanılan bar alanından oluşuyor.