Biçimler Ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi

Kristal, seramik, tekstil, ahşap ve metalle şekillenen çarpıcı tasarımlar, Ankara’nın en prestijli sanat merkezlerinden CerModern’i, Çek Cumhuriyeti’nden gelen çağdaş eserlerle bir ay boyunca eşsiz bir vitrine dönüştürecek.

Çek Cumhuriyeti, ünlü Bohemya kristalleri ve yüz yıllardan bu yana süregelen dünyaca tanınmış cam geleneği ile Avrupa’daki en eski ülkelerden biridir.

En iyi Çek şirketleri ile Çek tasarımcılarının yer alacağı “Biçimler ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi”, Türkiye’de bugüne dek gerçekleşecek en büyük Çek Tasarım Sergisi olma özelliğini taşıyor.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile Çek Merkezleri tarafından düzenlenen sergiye, 28 Eylül – 30 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara’nın önde gelen çağdaş sanat galerisi CerModern ev sahipliği yapıyor.

Sergi mekanı ve grafikleri İ.D. Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü (Segah Sak, Yiğit Acar, Deniz Gürata, Elif Polat, Ahmet Ünveren), Ekin Kılıç ve MasifWall firmalarının ortak çalışması ile tasarlanmış ve üretilmiş.

Biçimler ve Biçim Verenler üç ana bölüme ayrılmış;

Çek Tasarımının hikâyesi, Çek Cumhuriyeti’nde tasarımın 1918-2018 yılları arasındaki gelişimini ortaya koyup, geçen yüzyılda yaratılmış bazı ikonik objeleri ön plana çıkarıyor. Libuše Niklová’nın şişme oyuncaklarından kübist seramiğe, mobilyalara ve şehir bisikletlerine kadar tüm bu objeler zamansız tasarım kalitesinde oldukları için halen üretiliyor.

CerModern’in Kuzey Galerisi’nde sergilenen ikinci bölüm, uluslararası alanda başarılı Çek Tasarım Markaları’nın vitrini olacak. Çek cam yapım geleneğinden ilham alan seçki, aydınlatma ürünleri, cam eşyaları ve mobilyalara odaklanarak, Monster Cabaret koleksiyonunun bir bölümünü sergileyecek uluslararası ölçekte tanına marka Lasvit’in ve Türkiye distribütörü TEPTA Aydınlatma’nın bazı göz alıcı avizelerini de kapsayacak. Bunun yanında Bomma’nın kente özgü havalı tasarımları ile tabii ki asla eskimeyen Moser’in el işi vazoları da serginin öne çıkan öğeleri olacaklar. Dünya çapında başarıları olan Çek mobilya üreticisi Ton ikonik ahşap sandalyelerinin yanı sıra Lucies Koldova’nın yeni koleksiyonundan ödül almış hasır sandalyesini de sergileyecek.

Çek sanatçıların bir kısmı ise Türkiye’de hali hazırda isimlerini duyurmuş haldeler. Türk tasarım markası Paşabahçe de özel bir sunumla Çek cam sanatçısı Rony Plesl tarafından tasarlanan koleksiyonunu sergileyecek. Bahsi geçen sanatçı aynı zamanda üstün kalite kristal kesim cam işleriyle tanınan Rückl ailesinin arkasındaki yaratıcı güç olarak da biliniyor.

Üçüncü ve son bölüm, tasarım ile güzel sanatların alışılagelmiş sınırlarını kaldırmayı, bizleri özgür yaratıcılığın ve gelişmekte olan tasarımcıların dünyasına götürmeyi, Türkiye’de daha önce hiçbir şekilde sergilenmemiş işleri sergilemeyi hedefliyor. Seçilen nesneler, tekstil ürünleri (serginin en ilginç bölümlerinden bir tanesi, Tereza Rosalie Kladošová’nın geri kazanılmış Merinos yününden üretilmiş etkileyici kumaşları), mücevher (Nastassia Aleinikava’nın ödüllü gözlük koleksiyonu ile Prag Sanat Akademisi Mimarlık ve Tasarım bölümü öğrencilerinin çalışmalarını içerecek) ve tabii ki cam ve seramiği kapsayacak (Rony Plesl’ın parlak uranyum cam vazoları, Dechem Studio’nun zarif minimalist Bandaska koleksiyonu. Prag Krehky Galeri’den porselen ve seramikler Michal Bačák tarafından resimlendirilen özgün porselen sofra takımı, Ineke Hans tarafından yapılan Ma-Ma seramik kavanoz ve Klara Sumova’nın romantik Bizim Floramız vazosu ve Roman Šedina’nın geniş formatlı dokuma vazosu). Yaklaşımlarındaki zenginlik, yetenek ve kendine özgü kalitesi ile gelmekte olan tasarım kuşağı, CerModern’in Güney Galerisini biçimlerin ve maddelerin nefes kesici oyun alanına dönüştürecek.

Dechem Studio’nun canlı cam üfleme gösterileri ile Roman Šedina’nın seramik boyama gösterisinin eşlik edeceği 25 Eylül 2019 tarihli sergi açılışı, Çek Ulusal Günü kutlamaları ile aynı zamana denk gelecek.