BETA Ofis

İç Mimari Tasarım
escapefromsofa

Tasarım Ekibi
Mahmut Kefeli, İrem Başer, Kerem Erçin

Uygulama Projesi
escapefromsofa

Ana Yüklenici
escapefromsofa

Toplam İnşaat Alanı
700 m²

Tamamlanma Tarihi
2020

Fotoğraflar
İbrahim Özbunar

escapefromsofa tasarımı BETA Ofis’in bej tonlarından oluşan renk paleti, karşılama alanından çalışma mekanına geçişte, gitgide artan ahşap kullanımıyla kahve tonlarına eşlik ediyor. 

İstanbul Beykoz’da yer alan BETA Ofis, escapefromsofa tarafından 2020 yılında tasarlandı. 700 m² lik tek katlı projede, açık plan şemasına sahip bir tasarım benimsenmiş. 

Mekan organizasyonunda, iki tarafı cam bölmelerle tanımlanan dikdörtgen formlu toplantı odası çekirdek olarak merkezde konumlandırılmış. Bireysel çalışma alanları, toplantı odasına paralel olarak planlanırken yönetici odaları, bu şeffaf toplanma mekanını iki kanat halinde saracak şekilde kurgulanmış. Yönetici odalarının genel çalışma alanından ayrılmasında yine cam bölmeler kullanılmış, bu sayede açık plan şemasında süreklilik sağlanmış. 

Projede, genel olarak bej tonları tercih edilmiş. Bu renk paleti, karşılama alanından çalışma mekanına geçişte, gitgide artan ahşap kullanımıyla kahve tonlarına eşlik ediyor. Kahve tonlarının yoğun olarak kullanıldığı genel müdür odasında ise ahşap malzeme, duvarda ve mobilyalardaki Serpeggiante mermer detaylarla tamamlanmış.

Bireysel çalışma alanı ve yönetici odalarında, escapefromsofa tarafından proje için özel olarak tasarlanan ofis mobilyaları kullanılmış. Genel müdür odasında kullanılan Poltrano Frau çalışma masası ve sandalyelere, Molteni & C kanepe, orta sehpa ve koltuklar eşlik etmiş. Bu odada yer alan kütüphane, yine escapefromsofa tarafından tasarlanmış. İşverenin sanat koleksiyonunda bulunan Ömer Uluç, Selma Gürbüz, Refik Anadol, Ziya Tacir, Erdin İnan, Ali Alışır, Burhan Doğançay ve Haluk Akakçe eserlerine ofis mekanının genelinde yer verilmiş.