Bert

Mimari Tasarım
Studio Precht

Tasarım Ekibi
Fei Tang Precht, Chris Precht, Rudolf Obauer, ZiZhi Yu

İşveren
Baumbau

Tamamlanma Tarihi
2019

3D Görselleştirme
Studio Precht

Studio Precht tarafından tasarlanan ve Susam Sokağı, Minyonlar gibi çocuk programlarından ilham alan Bert, arsaya göre şekillenebilen modüler strüktürler sunarak, esnek ve alternatif bir ağaç ev tasarım sistemi teşkil ediyor.

Mimarlık kültür ve geleneklerden beslenen derin bir zanaat. Bu zanaati icra eden mimarlar, projelerinde sanatı, felsefeyi, edebiyatı ve doğayı referans alırlar. Precht de bu tasarımda sanatın mimarlıkta kullanımı yaygın dallarını değil, Susam Sokağı, Minyonlar gibi çocuk programlarını referans almış. Eğlenceli bir yaklaşımıyla geleneksel yapılardan farklı tasarımları oluşturacak bir sistem önermiş.

Bert,  Precht’in küçük evler konusunda uzmanlaşmış bir girişim olan Baumbau ile alternatif turizm için tasarladığı ağaç ev tasarım sistemi.

Strüktür, farklı işlevlere hizmet eden modüler birimlerden oluşuyor. Bu birimler farklı sayıda ve doğrultuda bir araya gelerek farklı boyut ve özelliklere sahip yapıları meydana getiriyor. Böylelikle, müşterinin beklentilerine daha kolay cevap verilebiliyor.

Kahverenginin tonlarından oluşan “shingle” cepheye sahip birimler üst üste dizilip farklı yönlerde dallanıyor ve arsaya özgü yapının üretilmesine imkan tanıyor.

Yapı, ahşap konstrüksiyondan oluşuyor fakat ahşap işçiliği gelişmemiş bölgelerde çelik konstrüksiyon da tercih edilebiliyor. Aynı zamanda küçük modülleri daha büyük düzenlemek veya yeni modülleri mevcut yapıya eklemek mümkün. Dolayısıyla Bert, her yönüyle esnek bir tasarım teşkil ediyor.