Belaroia

Mimari Tasarım: Manuelle Gautrand Architecture

İç Mimari Tasarım: Atelier Archange

Proje Yeri: Montpellier, Fransa

İşveren: Valotel France

İnşaat Yapım: Bouygues Batiment Sud-Est

Tedarikçiler: ARTEBA: executive architect, CEEF: facade engineer, VERDIER: structural engineer, BARBANEL: services, LASA: acoustics

Tasarım Tarihi: 2013

Tamamlanma Tarihi: 2019

Fotoğraflar: Luc Boegly, Julien Thomazo

Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlanan Belaroia, Fransa’nın güneyindeki Montpellier şehrinde, Gare Saint Roch isimli tarihi tren garının karşısında yer alıyor ve garla kurduğu ilişki ile bir kenstel sahne tanımlıyor. 

Yeni gelişen Nouveau Saint-Roch bölgesini karakterize etme hedefi olan Belaroia, biri 4 biri 3 yıldızlı olmak üzere 2 otel, 12 apartman dairesi, bağımsız bir restoran, seminer alanı, ofisler ve otoparktan oluşuyor. Bu birimler üst üste gelerek düşey sirkülasyon ile bağlanıyor. 

Yapının zemin katı Pont de Sète Yolu köprüsünün istinat duvarı boyunca kapalı, doğu ve güney cephelerinde giriş bölümlerini barındıracak şekilde açık olarak tasarlanmış. 

Tasarımdaki temel amaç, gerek bina kullanıcıları gerekse tren garı ve çevresinde zamanla, kademeli olarak oluşacak yeni mahallenin sakinleri için ortak bir alan oluşturmak. Restoranın üstündeki teras; çeperlerde bulunan otel kütleleri, üstteki apartman daireleri tarafından çevrelenen ve tarihi tren garına bakan yarı açık kentsel sahne olarak tanımlanıyor. 

Tüm hacimler basitliği ve biçim birliğini sağlamak için tek bir cephe sistemi ile kaplanmış. Bu kaplama yer yer dairelerin teraslarında bulunan kayar panellere dönüşüyor. 

Yapı strüktürü, iki betonarme blok (oteller) ve üstte yer alan çelik konstrüksiyon (apartman daireleri) olmak üzere üç bölümden meydana geliyor. 25 m, 16.3 m genişliğinde ve 9 m yüksekliğindeki çelik yapı hafifçe katlanmış, daire ve terasların üstünü örten bir modül oluşturuyor.