Beacon Dermatoloji Kliniği

Mimari Tasarım
5468796 Architecture Inc.

Tasarım Ekibi
Emeil Alvarez, Pablo Batista, Brandon Bergem, Ken Borton, Jordy Craddock, Donna Evans, Ben Greenwood, Johanna Hurme, Jeff Kachkan, Stas Klaz, Lindsey Koepke, Kelsey McMahon, Colin Neufeld, Sasa Radulovic, Amanda Reis, Erin Riediger, Helia Saadat, Matthew Trendota, Shannon Wiebe, Jenn Yablonowski

Proje Yeri
Calgary, Alberta

İşveren
RNDSQR

Strüktür Mühendisi
Structural Engineer: Wolsey Structural Engineering

Tamamlanma Tarihi
Temmuz, 2020

Toplam İnşaat Alanı
5.323 m2

Fotoğraflar
James Brittain Photography

5468796 Architecture Inc. tarafından tasarlanan Beacon Dermatoloji Kliniği’nde doğal ışık, kullanıcılar için sezgisel bir iç akış ve samimi bir ortam oluşturmak hedefiyle temel tasarım unsuru olarak çözümlenmiş.

Beacon Dermatoloji Kliniği; üst katında tıbbi dermatoloji, estetik ve romatoloji klinikleri, zemin katında perakende birimleri, bodrum katta ise otopark bulunan çok işlevli bir yapı.

Binada toprak altı ve zemin katta strüktürel özellikleri sebebiyle beton kullanılırken, üst katta sıcak ve davetkar mekanlar yaratmak hedefiyle ahşap tercih edilmiş. Zemin kattaki ince profilli beton sütunlarla taşınan beton kabuk, kliniğe ait mekanlara belirli ölçüde mahremiyet sağlarken aynı zamanda akustik bariyer oluşturuyor.

Binanın temel işlevi olan dermatoloii kliniklerinin önemli miktarda doğal ışık gerektirmesi sebebiyle, ikinci katta uygulanan çeşitli çözümler ile güneşe ve parlamaya doğrudan maruz kalma engellenirken alanlara doğal ışık getirmenin farklı yolları denenmiş. Çatının alt bölümü, ışığı yakalayarak mekana yumuşak bir şekilde dağıtmak üzere kavisli olarak tasarlanmış. Doğal ışığı iç bölümlere kadar ulaştırmak amacıyla, çatıdan otoparka kadar uzanan bir ışık kuyusuna ve derin köşe balkonlara yer verilmiş.

Tedavi deneyiminin çoğu yatay olarak uzatılmış bir muayene koltuğunda geçtiğinden, hasta perspektifi tavandır. Bu yapıları ve deneyimlerini karakterize eden akustik döşemeyi değiştirmek, hasta deneyimini dönüştürmenin anahtarı olarak kabul edilmiş. Ahşap tavanın kavisi, sadece tavan hattı kenarından içeriye doğal bir ışık akışı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ikonik bir görünüm sergiliyor.