Bay Domaine De Bayssan Oditoryumu

Mimari Tasarım
K architectures Sigwalt Herman

Tasarım Ekibi
Thomas Ehrhardt

Yapı Mühendisi
Batiserf

Proje Yeri
Béziers, Fransa

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
4500 m²

Fotoğraflar
K architectures

K Architectures Sigwalt Herman tarafından Fransa’nın Béziers kentinde tasarlanan Domaine de Bayssan Tiyatrosu, tarihi sirk ruhunu hem biçim hem de içerik olarak koruyan bir yapı olarak öne çıkıyor.

Büyük ölçüde sirk mimarisinden esinlenen tiyatro, üç farklı yapıdan oluşuyor: “Küçük Çadır”, oditoryum ve amfi tiyatro tarafından paylaşılan bir mekan olan ve gösteri aralarında vakit geçirilen resepsiyona ev sahipliği yapıyor. Oditoryumu barındıran “Büyük Çadır” prova ve performans alanı olarak kullanılıyor. Modüler sistemle geliştirilmiş olan yapının kabuğunda sirk çadırlarını süsleyen motifler mimari olarak yeniden yorumlanmış. Kompleksin üçüncü yapısı olan “Büyük Açık Hava Amfi Tiyatrosu” ise bağlamı ve işlevi doğrultusunda sahip olduğu hacmiyle mimari açıdan benzersiz bir nitelik taşıyor. Antik Yunan amfi tiyatrolarından farklı olarak, yapının kademeli oturma düzeni arazinin topoğrafyasına karışıyor.

Domaine de Bayssan Tiyatrosu, tıpkı bir sirk kampı gibi sürekli devinim halinde ve kültürel programına bağlı olarak kendini yeniden yapılandırabiliyor.