Barry Callebaut Ofisi

İç Mimari Tasarım
Studio 13, Architects

İşveren
Barry Callebaut

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
1.050 m²

Fotoğraflar
İbrahim Özbunar

Studio 13, Architects tarafından çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut için tasarlanan ofis ve çikolata akademisinde kakaonun farklı form ve renklerinden ilham alınmış.

Nidakule Ataşehir Kuzey Binasında bulunan Barry Callebaut projesi hem 470 m²’lik İstanbul ofisini hem de 250 m²’lik Çikolata Akademisi’ni barındırıyor. Bu sebeple girer girmez, misafirleri karşılamak üzere ferah, samimi ve sıcak bir karşılama alanı tasarlanmış. Söz konusu çikolata ve akademi olduğu için ikrama yönelik geniş bir oturma alanına, karşılama bankosu yerine uzun bir bara yer verilmiş. Misafirler burada soluklandıktan sonar gerek akademiye gerek ofis bölümüne geçebiliyor. Şirket çalışanlarının ofis bölümüne geçişleri için ayrı bir kartlı geçiş de planlanmış.

35 devamlı çalışan yanı sıra süreli çalışanların ve ziyaretçilerin de kullanabileceği bir ofis planlaması yapılmış. İki adet kapalı yönetici odası ve toplantı odaları dışında açık ofis düzeni hakim olan yerleşim planında aynı zamanda ortak kullanım ve birlikte çalışma alanları tasarlanmış. Açık ofisin sonsuzluk hissini azaltmak ve işlevsel bütünlük yakalamak adına konsept tasarıma uygun dairesel renkli cam bölücü paneller kullanılmış.

Kakaonun ve şirketin tarihçesi tasarım ekibinin ilham kaynağı olmuş. Form ve renkleri kurulan hikaye belirlemiş. Kakaonun büyülü dünyasına ait farklı form ve renkler, tasarımda kullanılmış.