Banacado Cafe

Mimari Tasarım
ASKA Architects

Tasarım Ekibi
Polina Sandström, Madeleine Klingspor

Proje Yeri
Stockholm, İsveç

Tamamlanma Tarihi
Temmuz, 2021

Toplam İnşaat Alanı
70 m²

Fotoğraflar
Mikael Lundblad

ASKA, Banacado Cafe projesinde kullandığı pastel tonlar içeren renk paleti, yeşil bitkiler ve bol miktardaki gün ışığıyla davetkar bir iç mekan yaratmayı hedeflemiş.

Stockholm’ün hareketli bölgelerinden Vasastan semtinde yer alan Banacado Cafe, ASKA tarafından tasarlanmış. Tasarım ekibi, kullandığı pastel tonlar içeren renk paleti, yeşil bitkiler ve bol miktardaki gün ışığıyla davetkar bir iç mekan yaratmayı hedeflemiş. Tasarımdaki bu kararları Küba estetiğinden ilham alınarak tasarlanmış raflar, kemerler ile desteklemiş.

Banacado Cafe’yi tasarlarken güçlü bir marka kimliği oluşturmayı hedefleyen tasarım ekibi; grafik tasarım, mobilya tasarımı, logo tasarımı gibi farklı disiplinlerle iş birliği içinde çalışmış. Örneğin, mekanda kullanılan aydınlatmalar cam sanatçısı Ulla Gustafson tarafından Banacado Cafe için özel olarak üretilmiş ve iç mekandaki empresyonist motifler ressam Carl Palme tarafından yapılmış. Yine mekandaki koyu sarı karolar ve açık sarı harç kullanılan kare desenli masalara çeşitli eklerle işlevsellik kazandırılmış.

Sepya lensinin etkisini andıran sarı ışık, kullanıcılar üzerinde geçmişe dönüş etkisi yaratan polaroid duvar gibi “vintage” katmanlarla zenginleştirilmiş mekan konsepti sinematografik bir etki yaratıyor. İç mekan kompozisyonundaki güçlü simetri Wes Anderson filminin estetik anlayışına atıfta bulunurken, inşa edilmiş bu estetik, kullanıcılara gerçek dışı hissettiriyor.

Mekan tasarımında kullanılmış büyük form kesim fayans ve aynalar, terrazzo ve paslanmaz çelik gibi malzemeler lüks bir tasarım çizgisi oluştururken yaratılan uluslararası konsept, Banacado Cafe’yi öne çıkarıyor.