Bałtyk

Mimari Tasarım
MVRDV

Tasarım Ekibi
Winy Maas, Jacob van Rijs and Nathalie de Vries, Fokke Moerel, Roy Sieljes, Anton Wubben, Jaap Baselmans, Doris Goldstein, Maciej, Grelewicz, Brygida Zawadzka, Irena Nowacka

Proje Yeri
Poznan, Polonya

Tamamlanma Tarihi
2017

Toplam İnşaat Alanı
25.000 m2

Fotoğraflar
Ossip van Duivenbode

MVRDV tasarımı Bałtyk, zengin tarihsel altyapıya sahip Poznan’da, kent için yeni bir dönüm noktası oluşturuyor.

Polonya için büyük önem taşıyan eski Bałtyk sinemasının bulunduğu bölgede yer alan 25.000 m2’lik bina, 12.000 m2’lik ofis alanına, 750 m2’lik panoramik restorana ve otele, 1350 m2’lik perakende satış alanına ve üç katlı yeraltı otoparkına sahip. Poznan’ın merkez tren istasyonunun ve havaalanına giden otoyolun yanındaki önemli kavşak Rondo Kaponiera’da bulunan Bałtyk, kent için yeni bir dönüm noktası oluşturan karma kullanımlı çağdaş bir bina sunuyor.

Bałtyk, katlar arasında akışkan bağlantılar içeren ve yapı-mahalle iletişimini taban formundaki derinlik ile sağlayan bir bina olarak çalışıyor. Formundaki diagonal hareketler, birer terasa dönüşüyor ve bu terasların zemindeki izdüşümleri ile, proje alanında kısıtlı alan ayrılmış kamusal kullanım destekleniyor. 

Bałtyk, proje alanı için belirlenmiş maksimum hacim ve yükseklik sınırlarında tasarlanmış. Böylece binaya bakış açısı değiştikçe farklı görünüşler sunan bir form oluşmuş. Güneye doğru uzanan basamaklı terasların oluşturduğu eğim ile kullanıcıya açık alanlar sunulmuş. Cephelerde ise, kent ve hayvanat bahçesi manzarasını korumak ve güneşin etkisini yumuşatmak amacıyls beton panjurlara sahip düşey cam tercih edilmiş.