Balkrishna Doshi, 2022 RIBA Kraliyet Mimarlık Altın Madalyasını Aldı

Balkrishna Doshi‘ye, 15 Haziran’da RIBA Başkanı Simon Allford tarafından 2022 Kraliyet Mimarlık altın madalyası takdim edildi. İngiliz Kraliyeti Mimarlık Enstitüsü tarafından 180 yıldır her yıl kraliyet ailesi adına, mimarlığın ilerlemesi üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak önemli bir etki yaratabilen bir kişi veya gruba veriliyor.

Özellikle yenilikçi şehir planlaması ve sosyal konut projeleriyle tanınan Hindistan ve komşu bölgelerin mimarisini şekillendirmede önemli bir figür olan Balkrishna Doshi, öncü modernizmi yerel dille birleştirmiş. 2022 RIBA Onur Komitesi, Hindistan mimarisi, iklimi, yerel kültürü ve zanaat geleneklerinden faydalanarak, 70 yıllık kariyeri boyunca, 100’ün üzerinde inşa edilmiş proje yapan ve akademik kimliği ile de tanınan ve 90 yaşında hala pratiğe devam eden Doshi  hakkında,  “ilham verici olduğu kadar üretken olmaya da devam ediyor” diyor.

Aralık 2021’de duyurulan bu yılki Kraliyet Altın Madalyası’nın sahibi Doshi, 2018’de de Pritzker Ödülü’ne layık görüldü. 1848’den beri verilen, Kraliyet Altın Madalyası almaya hak kazanan mimarlar ise şu şekilde; Zaha Hadid (2016), Frank Gehry (2000), Lord Norman Foster (1983), Frank Lloyd Wright (1941) ve Sir George Gilbert Scott (1859).

©Vinay Panjwani

Bu yılki etkinlik, Balkrishna Doshi’nin Hindistan Ahmedabad’daki stüdyosundan ve RIBA’nın Londra, İngiltere’deki Genel Merkezinden canlı yayınlanan sanal bir kutlama ile yapıldı.Doshi,  etkinlikte Frank Gehry, Álvaro Siza ve Benedetta Tagliabue gibi dünyanın dört bir yanındaki mimarlardan övgüler aldı. Başkanlığını mimar ve RIBA Başkanı Simon Allford’un yaptığı 2022 Kraliyet Altın Madalya seçim komitesinde ise Sir David Adjaye OBE, mimar ve 2021 Kraliyet Mimarlık Altın Madalyası sahibi; Alison Brooks Architects’in Kreatif Direktörü Alison Brooks; De Montfort Üniversitesi’nde mimar ve Leicester Sanat, Tasarım ve Mimarlık Okulu Başkanı Kate Cheyne ve V&A Doğu’nun kurucu Direktörü ve SOAS’ta (Londra’daki Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu) Uygulama Profesörü Dr Gus Casely-Hayford OBE yer alıyor.

Doshi konuşmasında: “İngiltere Kraliçesi’nden kraliyet altın madalyası almaya hak kazandığım için şaşkın ve içten içe gururluyum. Ne büyük bir onur! Ödül haberi, 1953’te kraliyet altın madalyası haberini alan Le Corbusier ile çalıştığım zamanlara dönmemi sağladı. Bu ödülü  almaktan duyduğu heyecanı net bir şekilde hatırlıyorum. Bana mecazi olarak, ‘Bu madalyanın ne kadar büyük ve ağır olacağını merak ediyorum’ demişti. Bugün, altmış yıl sonra, hocam Le Corbusier ile 70 yıllık çalışmamı onurlandıran aynı ödüle layık görüldüğüm için gerçekten çok heyecanlıyım. Eşime, kızlarıma ve en önemlisi ekibime ve Sangath stüdyomdaki çalışma arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

© Vinay Panjwani