Baisha İnziva Merkezi

Mimari Tasarım
Atelier8+Atelier GOM

Tasarım Ekibi
Jorge Gonzalez, Dai Chenjun, Zhao Qing

Proje Yeri
Yunnan, Çin

Tamamlanma Tarihi
2017

Arsa Alanı
684 m2

Proje Alanı
480 m2

Fotoğraflar
Zhang Jiajing (Atelier GOM)

Atelier8 ve Atelier GOM tarafından tasarlanan Baisha İnziva Merkezi’nin mevcut kentsel dokuya referans vermesi fakat dokuyu tekrarlamadan, artı değer oluşturarak köy içinde küçük bir köy tanımlaması hedeflenmiş.

Çin’in Yunnan Eyaleti’nde, Lijang Köyü’nde yer alan Baisha İnziva Merkezi, ziyaretçilerine Jade Dragon Sıradağları’nı ve köyün antik yaşantısını keşfetme imkanı sunuyor.

Tasarım ekibi, köyün sınırlarını sorgulayarak inziva merkezini, toplumsal yaşama sahne olan sokakların uzantısı olarak fakat hayal etmiş. İnziva merkezinin mevcut kentsel dokuya referans vermesi fakat dokuyu tekrarlamadan artı değer oluşturarak köy içinde küçük bir köy tanımlaması hedeflenmiş.

Özel-kamusal sınırı bulanıklaştırılarak konaklama birimleri alana dağıtılmış. Gerekli minimum mahremiyeti sağlamak ve her birime özgü manzaradan faydalanmak sebebiyle birimlerin mekanları farklı yönlere bakacak şekilde konumlandırılmış, Böylelikle aynı plana sahip, yerel siyah tuğla ve ahşaptan birimler bir araya gelerek alana rastgele serpiştirilmiş izlenimi veren bir yapı grubu oluşturmuş.