Ataköy I. ve II. Kısımlar Modern Mimarlık Mirası Olarak Korunmalıdır

docomomo, ICOMOS, Iconic Houses ve KORDER ortaklığında, Ataköy I. ve II. Kısımlar için modern mimarlık mirası olarak korunmalarına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Destek olmak ve detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz.

“1957-64 yılları arasında tasarlanarak inşa edilen bir konut alanı olan ve İstanbul Bakırköy’de yer alan Ataköy I. ve II. Kısımlar, Türkiye’nin planlama ve mimarlık tarihindeki yeri ile modern mimarlık mirasının özgün ve uluslararası tanınan bir örneğidir.

Benzer niteliklere sahip İstanbul Levent I-IV. Kısımlar 2008 yılında Kentsel Sit Alanı olarak tescil edilmişken, Ataköy I. ve II. Kısımlar 2005 yılından günümüze kadar süren uğraşlara rağmen hak ettiği bu statüye ne yazık ki henüz sahip olamamıştır. 2006 yılında Ataköy’de düzenlenen “1. docomomo Uluslararası Çalıştayı” tek başına alanın ulusal ve uluslararası önemini kanıtlamakta yeterlidir.

Son dönemde gündeme gelen F Blok’un yıkılması Ataköy I. ve II. Kısımların bütünlüğü ve yapının kendi mimari nitelikleri açısından kabul edilemez. Bu uygulama yerleşimdeki tüm yapıların hızla yıkılarak yeniden inşa edilmesi tehlikesini beraberinde getirmektedir.

Ataköy I. ve II. Kısımlardaki konutlara miras değerleri gözetilerek yaklaşılması ve güçlendirilerek dirençli ve sürdürülebilir bir yerleşim olarak geleceğe taşınması Türkiye’nin modern konut mirası açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu süreçte yer alan tüm karar vericileri bu hassasiyetle davranmaya davet ediyoruz.”

docomomo_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, ICOMOS Türkiye 20. Yüzyıl Mirası Ulusal Bilimsel Komitesi, docomomo_international, Iconic Houses, KORDER Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, Ataköy I. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği

Kampanya için link.