“Architecture for Heritage”

YACademy tarafından düzenlenen, tarihi yapıları yeniden yorumlamayı ve modern çizgiden vazgeçmeden kültürel mirası koruyabilme konusunda beceri ve deneyim kazandırmayı hedefleyen”Architecture for Heritage” başlıklı program, SANAA, Renzo Piano Building Workshop, MVRDV ve David Chipperfield Architects gibi dünyaca ünlü ofislerin mimarları tarafından verilecek 90 saatlik ders ile 32 saatlik bir atölye çalışmasını ve çok sayıda konferansı içeriyor.

Mimarlardan geçmişten miras kalan mimariye, artık çağdaş toplumun gelenek ve ihtiyaçlarına cevap vermeyen tarihi, anıtsal eserlere yeni bir hayat vermeleri isteniyor. “Architecture for Heritage” programının amacı, mimari birikimi kavrayarak geliştirebilecek, yeni ihtiyaçları karşılarken geçmişle olan bağ ile zenginleştirilmiş müdaheleler için bu kültür mirasından ilham alacak tasarımcıları eğitmek. Katılımcılar, “Architecture for Heritage”  programı ile tarihi yapıları yeniden yorumlamayı ve modern çizgiden vazgeçmeden kültürel mirası koruyabilmeyi öğrenecek, bu alanında beceri ve deneyim kazanacak.

Program, SANAA’dan Kazuyo Sejima, Renzo Piano Building Workshop’tan Stefano Russo, Edoardo Tresoldi, MVRDV’den Fokke Moerel, David Chipperfield Architects’ten Giuseppe Zampieri  gibi ünlü mimarlar tarafından verilecek 90 saatlik dersi, 32 saatlik bir atölye çalışmasını ve çok sayıda konferansı içeriyor. Kursun sonunda, katılımcılara staj ve iş imkanı sunulacak.

Detaylı bilgi için tıklayınız.