Aralık

İç Mekan Tasarımı
Onur Karadeniz Mimarlık, Bilge Kalfa

Proje Yeri
Kadıköy, İstanbul

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
300 m²

Fotoğraflar
Egemen Karakaya

Onur Karadeniz Architects ve Bilge Kalfa iş birliğiyle tasarlanan Aralık; minimal, sade çizgilerin az ve keskin detaylarla bir araya getirildiği bir iç mekan projesi.

Kadıköy, Moda’nın en büyük mutfağına sahip olan Aralık, Fransız “fine dining” algısının, Alman detaycılığı ile bir araya gelmesiyle oluşan konsept restoran projesi.

Minimal, sade çizgilerin, az ve keskin detaylarla bir araya getirildiği iç mekan üç kattan oluşuyor. En altta katta ıslak hacimler ve büyük bir mutfak bulunuyor. Girişte, üst kot döşemenin kırılmasıyla açılan boşluk mekanda ferahlığı sahlarken, doğal aydınltamanın da temelini oluşturuyor. Bununla birlikte, arka cephede bölücülerin açılarak üst ve alt kotu birbirine bağlayan kış bahçesi yer alıyor. İki katı da kaplayan cam cephe ile örtülü bu mekan, aynı zamanda doğal havalandırmayı destekliyor. Bar ve mutfak bölümünde kullanılan ve kontrplaktan tasarlanan yardımcı elemanlarsa mekanın hafifliğini desteklemenin ötesine geçerek, bar bölümünde uzak doğu esintisi yakalıyor. Bu yaklaşım, Aralık için özel olarak tasarlanmış aydınlatma stratejisiyle, mekandaki gerekli ağırlık arayışını karşılıyor.