Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Dizisi II: Vedat Dalokay – Nejat Tekelioğlu

Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önemi hak eden ancak haklarında yeterli araştırma/yayın yapılmamış olan mimarlara odaklanan “Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” projesi kapsamındaki panel sunuşlarının ve ek çalışmaların derlenmesiyle oluşan serinin “Vedat Dalokay – Nejat Tekelioğlu” başlıklı ikinci e-kitabı VEKAM bünyesinde paylaşıma açıldı.

Başkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) işbirliğiyle 2017 yılında başlayan “Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” projesi, T. Elvan Altan, Nuray Bayraktar, Umut Şumnu, Burcu Ateş, Elif Selena, Ayhan Koçyiğit, Cem Dedekargınoğlu, Selcan Sabahat Dökmen Aykaç, Onur Kutluoğlu, Seçil Özcan, Selim Sertel Öztürk ve Melek Pınar Uz Baki tarafından yürütülüyor. 

Proje kapsamında; Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önemi hak eden ancak haklarında yeterli araştırma/yayın yapılmamış olan mimarlara odaklanılıyor. Kentte önemli izler bırakan mimarları gündeme getirmeyi amaçlayan ve yeni çalışmalarla genişletilmesi düşünülen bu proje kapsamında her yıl dört mimar/mimar grubu üzerine odaklanılarak, üç yıl içinde toplam on iki mimar/mimar grubunun çalışılması hedeflenmiş.

Proje sürecinde odaklanılan mimarlara/ mimar gruplarına ve yapılarına ilişkin araştırma ve belgeleme yapılıyor ve yapılan çalışmalar düzenlenen panellerde sunuluyor. Proje ile ilgili tüm belgelere www.ankaradaizbirakanmimarlar.com adlı proje web sayfasından erişmek mümkün. Proje kapsamında ayrıca düzenlenen panellerin sunuşlarının ve ek çalışmaların bir e-kitap olarak yayınlanması düşünülmüş. Bu şekilde düzenlenen 2. panelin sunuşlarının ve ek çalışmaların Nuray Bayraktar tarafından derlenmesiyle oluşturulmuş olan bu e-kitap VEKAM bünyesinde paylaşıma açılarak okurlarla buluşturulmuştur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.