AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından düzenlenen AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan ülkemizin doğal taşlarının ihracat potansiyelini artırmak ve Türk doğal taşının prestijli projelerdeki kullanımını arttırmak amacıyla düzenlediği AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen yarışma, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin ilgili lisans, yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler ve mezunlarının katılımıyla “Dünya Mimarlık Günü”nde gerçekleşti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu yarışmayla sektördeki profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getirerek, doğal taş ihracatında tasarımın gücünü ortaya çıkararak sektöre katma değer sağladı. AMORF yarışması ile tasarım açısından güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler jürilere sunuldu. Jüri üyeleri başvuruları mermer atıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin tasarım projeleri, dış mekan projeleri ve iç mekan uygulamaları ile mobilya ve aksesuar tasarımları olmak üzere üç ana kategoride değerlendirmelerini gerçekleştirdi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen yarışmanın ilk yılı olmasına rağmen öğrenci kategorisinde 196, profesyonel kategorisinde 202 adet olmak üzere toplamda 398 geçerli başvuru alındı. Açıklanan sonuçlara göre; Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde LEVO Projesi ile ALİ CAN EROL ve HAKAN YÖRÜK, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde NAAN Projesi ile AYŞENUR AYDEMİR, SELEN ÇAKIR ve ZEHRA ALAN, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LAVA Projesi ile TOBB Üniversitesi’nden BURÇİN ECE ERTÜRK ve BİLGESU YILDIZ, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde DRIPPER Projesi ile CEMRE AYMELEK, GÖZDE KARAKOYUNLU ve GAMZE SEVİMLİ, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LUCID Projesi ile ODTÜ’den ELİF DİLARA BORA ve OZAN AKSUN, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde INLEAF Projesi ile Marmara Üniversitesi’nden MEHMET ALİ SEVEN, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde İSTASYON Projesi ile Sakarya Üniversitesi’nden NİLAY KOÇAK ve SÜLEYMAN PAMUK, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde SHOME Projesi ile ÖMER YEŞİLDAL,Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde HARMONY Projesi ile SEMİHA KAN, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde PURE Projesi ile Gazi Üniversitesi’nden ÜMMÜ BEYZA TOP 10.000 TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

1 yıllık ürün ve iş geliştirme mentörlüğü kategorisinde TOBB Üniversitesinden LAVA Projesi ile BURÇİN ECE ERTÜRK ve BİLGESU YILDIZ, Tasarladığı ürünün ticarileşmesine olanak sağlayacak üretim ve satış kategorisi kazananları DRIPPER Projesi ile CEMRE AYMELEK-GÖZDE KARAKOYUNLU-GAMZE SEVİMLİ ve INLEAF Projesi ile MEHMET ALİ SEVEN ödüle layık görüldü.