Amanali Evi

Mimari Tasarım
Rojkind Arquitectos

Tasarım Ekibi
Michel Rojkind, Gerardo Salinas, Alfredo Hernández, Gad Peralta, Herminio González, Victoria Grossi, Bárbara Trujillo, Adrián Aguilar, Scarlet Baron de Grote, Adrián Krezlik, Beatriz Zavala, Daniel Gaytán, Andrea León, Rosalba Rojas, Lorena García Cordero Sasía.

Proje Yeri
Tepeji del Río, Meksika

Mühendislik
GESA Arquitectura

Strüktür Mühendisliği
Ing. Juan Felipe Heredia Mellado

Peyzaj Danışmanı
Entorno Taller de Paisaje

Aydınlatma Danışmanı
Ditto Iluminación

Proje Tarihi
2013

Proje Alanı
338 m²

Fotoğraflar
Jaime Navarro

Rojkind Arquitectos tarafından tasarlanan Amanali Evi’nin her biri bir kaya parçası olarak ele alınan beş kütlesinin formu, gözenekli ve koyu renkli yerel taşın soyutlanmasıyla oluşmuş.

Amanali Evi, Mexico City’ye 40 dk uzaklıktaki Tepeji del Rio olarak adlandırılan, ılıman iklime sahip bir sayfiye alanında yer alıyor.

Hafta sonu evi olarak tasarlanan Amanali Evi, iç ve dış mekan sınırlarını belirsizleştiriyor. Kullanıcıların açık havada bulunma ihtiyacını karşılamak üzere bahçe evin kendisi, bir parçası haline getirilmiş. Tüm sirkülasyon hacimleri açık havada yer alıyor.

Arsanın eğimi kullanılarak oluşturulan setler, eşsiz göl manzarasını sunarken yapının 5 farklı kütlesinin geniş açıklıkları iç-dış sınırlarının muğlaklığını pekiştiriyor.

Her biri bir kaya parçası olarak tahayyül edilen 5 kütlelenin formu gözenekli ve koyu renkli yerel taşın soyutlanmasıyla oluşmuş. Yapıda kullanılan tüm malzemelerin ve peyzaj öğelerinin yerel kaynaklı olması tercih edilmiş.