Alaçatı Port 14

Mimari Tasarım
Erginoğlu & Çalışlar

Proje Yeri
Çeşme, İzmir

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
1.500 m²

Fotoğraflar
Cemal Emden

Betonarme strüktürü tamamlanmış durumdaki bir turizm tesisinin konut işleviyle yeniden kurgulandığı Erginoğlu & Çalışlar tasarımı Alaçatı Port 14, sakinlerine açık havadan yararlanabilecekleri ve Alaçatı Körfezi’nin tadını çıkarabilecekleri mekanlar sunuyor.

İzmir Alaçatı’da bulunan Alaçatı Port 14’te yalnızca betonarme strüktürü tamamlanmış durumdaki turizm tesisi konut işleviyle yeniden kurgulanmış. Doğu yönünde bulunan deniz manzarasına kısa kenarı bakan, 25×120 metre boyutlarındaki parsel üzerinde toplamda dört adet blok bulunuyor. Bunlardan ikisi 3 katlı, diğer ikisi ise müstakil blok olma özelliğine sahip. Eğimli arazi üzerine yerleşen bloklar iki adet açık merdiven ve bu merdivenlere bağlanan açık koridor sistemi ile birbirine bağlanmış.

Konut işlevine geçiş ile farklı kotlara oturan dört blok içerisine 14 konut birimi yerleştirilmiş. Bahçe ve teras kullanımı olmayan birimlere çelik balkon üniteleri eklenerek açık havadan yararlanmaları sağlanmış. Üç katlı blokların son katlarına ise asma katlar eklenerek çatı arası kullanımı imkanı verilmiş. Dört ayrı bloğa yerleşen konut birimleri arasındaki ulaşım, mevcut açık ulaşım sistemine yapılan ekler ve bloklar arasında oluşturulan açık alanlar aracılığıyla yapılıyor. Parselin Alaçatı Körfezi’ne bakan doğu bölgesine açık havuz ve ortak alan eklenmiş.

Proje genelindeki açık renk kullanımı balkon üniteleri, çatılar ve derin sövelerde devam ettirilmiş. Bahçe duvarları ve yapının zemin katlarında ise farklı dokularda doğal taş tercih edilmiş. Zeytin ağaçları, alev ağaçları ve lavanta gibi yerel bitki örtüsü peyzajda yerini almış.