Æbeløen

Mimari Proje
Cebra

Proje Yeri
Aarhus, Danimarka

Yüklenici
Raundahl & Moesby

Peyzaj Tasarımı
MBYland

Mühendislik
Oluf Jørgensen

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
11.800 m2

Fotoğraflar
Mikkel Frost, Kasper Hornbaek

Cebra imzasıyla tasarlanan toplu konut yerleşimi Æbeløen, farklı çatı eğimlerince tanımlanan kütle kompozisyonu ve kırmızı, gri, kahverengiden oluşan renk paleti ile tarihi çevrenin çağdaş bir yorumu.

Cebra, Danimarka’nın Aarhus kentindeki bir botanik bahçesine komşu 146 konuttan oluşan yerleşimi tamamladı.

Rahat sokakları ve samimi avlularıyla şehrin en çekici mahalleleri arasında yer alan ve yaklaşık 120 yıllık tarihe sahip Øgade, davetkar yeşil alanlara sahip, taş dokulu yeni bir cadde ile genişletilmiş. Yeni cadde Æbeløgade, sakinlerin, oyun oynayan çocukların ve yoldan geçenlerin kullanımına yönelik, çeşitli aktivitelere imkan tanıyan canlı bir kamusal alan olarak ele alınmış. Yeni cadde, mahalle boyunca canlı bir arter oluşturuyor ve birlikte botanik bahçesiyle görsel ve fiziksel bağlantılar oluşturarak şehre doğru açılıyor.

Tasarım ekibi, Øgade bölgesinin blok yapıları, tuğla cepheleri, yeşil avluları ve rahat sokakları gibi kendine özgü mimari unsurlarını yeniden yorumlamış. Farklı çatı eğimlerince tanımlanan kütle kompozisyonu ve kırmızı, gri, kahverengiden oluşan renk paleti, tarihi çevreye referans veren ancak ayırt edilebilir bir yerleşim yaratmış. Tuğlalardan posta kutusularına ve yağmur borularına kadar tüm tasarım öğeleri aynı renk şemasını izliyor.

Yağmur suyunu kullanan sürdürülebilir bir kentsel drenaj sistemi entegre edilen yerleşim, zengin çeşitlilikteki flora ve faunayı destekliyor.