“Ada”

Odunpazarı Modern Müze; 12 Nisan’a kadar, interaktif yerleştirmeleriyle tanınan Karina Smigla-Bobinski’nin ADA isimli interaktif sergisine ev sahipliği yapacak.

Helyumla doldurulmuş, odada serbest gezinen, duvarlarda, tavanda ve zeminde izler bırakan kömür çubukların batırılmış olduğu şeffaf, zar gibi bir küreden oluşan interaktif bir “sanat yapma” makinesi olan etkileşimli kinetik heykel ADA, Türkiye’de ilk defa OMM’da sergilenecek.

Karina Smigla-Bobinski’nin ADA eseri; nanobiyoteknoloji dünyasından gelmiş, kendi kendini oluşturan, ruhu olan ve ziyaretçileri tarafından harekete geçirilmeyi bekleyen endüstri sonrası bir yaratığa benziyor. Ziyaretçilerle kurduğu etkileşim sonucu; sergi alanının beyaz duvarları, bu küreye bağlı siyah kömürlerin oluşturduğu çizimler ve işaretlerle dolmaya başladıkça karmaşık bir yapı ortaya çıkıyor.

Biçimi önceden hesaplanamayan kompozisyonlarıyla, görsel olarak farklı bir deneyim sunan ve eleştirmen Arnd Wesemann’ın “hayat dolu bir performans makinesi” olarak tanımladığı ADA; biyoteknoloji ile ilgili günümüzdeki tartışmalarla da doğrudan ilgili. Bu etkileşimli kinetik heykel, sanatçı ve ziyaretçinin deşifre edemeyeceği izler bırakırken; makinelerin gizli ve yaratıcı yeteneklerini gün yüzüne çıkarıyor.

Kendini ziyaretçinin yorumuna bırakan ADA Sergisi, 12 Nisan’a kadar Eskişehir OMM’da ziyaret edilebilir.