Açık Çağrı: ‘Future Heirlooms | Geleceğe Yadigar’ için başvurular başladı

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), The Circle ve Yonga Mobilya’nın partnerliğinde hayata geçen, hayatın bir parçası olan ve aile yadigarı olarak gelecek nesillere aktarılabilecek mobilyalar için malzeme ve işçiliğin değerine dikkat çekmeyi hedefleyen ‘Future Heirlooms | Geleceğe Yadigar’ için açık çağrı süreci başladı.

“Geleceğe Yadigar” Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik etmeyi hedeflerken Amerikan sert ağaçlarıyla tasarlanan ve mevcut kullan-at kültürünün aksine, gelecek nesillere ‘yadigar’ olarak aktarılabilecek tasarımların ekolojik faydalarını göstermeyi hedefliyor.

Tom Dixon, Melkan Tabanlıoğlu, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal gibi tasarım, mimarlık ve sanat alanlarından dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jüri, 7 Haziran’da başlayan açık çağrı sürecinin ardından seçeceği yedi Türkiyeli tasarımcıyı, gelecek nesillere ‘yadigâr’ olarak aktarılabilecek ve sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde Amerikan sert ağaçlarından nesneler tasarlamaya davet edecek. Tasarım sürecinin ardından Yonga Mobilya tarafından üretilecek eserler,  Kasım – Aralık 2022 tarihleri ​​arasında İstanbul’da sergilenecek.

Açık Çağrı’ya 40 yaş altında, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı, iç mimari tasarım veya mimarlık alanlarında Türkiye veya yurt dışındaki üniversitelerin lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan, veya tasarımcı olarak kimliğini kanıtlamış adaylar başvuru yapabiliyor. Başvuru sahiplerinin, tasarım kültürüne katkı sağlamış, ulusal veya uluslararası platformlarda yayınlanmış, bir yarışmada kabul görmüş bir mobilya, ürün tasarım projesi veya bir platformda yayınlanmış/sergilenmiş sanatsal bir üretiminin olması bekleniyor.

Takvim ise şu şekilde,

Açık Çağrı Süreci: 7 Haziran – 8 Temmuz
Seçim Süreci: 11-25 Temmuz
Brifing ve Tasarım Süreci: 25 Temmuz – 22 Ağustos
Üretim Süreci: 22 Ağustos – 7 Kasım
Sergi: 21 Kasım – 21 Aralık

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.