ACE Mimarlık, P’not Etkinlikler Dizisi Kapsamında Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’i Konuk Ediyor…

Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, “Kurulmuş Gerçeklik Çağında, Kent ve Mimarlık” başlıklı semineri ile ACE Mimarlık P’not Etkinlikler Dizisi’ne konuk oluyor.

ACE Mimarlık, P’not Etkinlikler Dizisi kapsamında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. 16 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek olan sıradaki etkinliğin konuğu “Kurulmuş Gerçeklik Çağında, Kent ve Mimarlık” konu başlıklı sunumu ile Prof. Dr. Celal Abdi Güzer olacak.

Etkinlik saat 19:30’da ACE Ofis’te gerçekleşecek. Etkinliğe katılım için ACE Mimarlık’la iletişime geçilip kayıt yaptırılabilir. Etkinlik, katılamayanlar için ACE Mimarlık’ın Instagram ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Gelecek etkinlikler ise firmanın tüm sosyal medya hesaplarından güncel olarak takip edilebilir.⠀⠀

Celal Abdi Güzer

Prof. Dr. Celal Abdi Güzer Lisans derecesini 1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Yüksek Lisans ve Doktora calışmalarını aynı üniversitede tamamlayan Güzer İngiltere’de, Newcastle upon Tyne Üniversitesi’nde mimarlık eleştirisi üzerine doktora çalışması yapmış ve ders vermiştir.

Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Güzer, mimarlık eleştirisi üzerine ders vermekte ve dördüncü sınıf proje stüdyosu yürütücülüğü yapmaktadır. Teori, eleştiri ve tasarım odaklı pek çok ulusal ve uluslararası yayını olan Güzer ODTÜ’de Bölüm başkan yardımcılığı, dekan yardımcılığı, anabilim dalı başkanlığı gibi görevler üstlenmiş, bir dönem Mimarlar Derneği 1927 genel başkanlığı yapmıştır.

Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan Güzer, mimari proje yarışmalarında dördü birincilik olmak üzere çok sayıda derece ve ödül sahibidir. Projelerini ağırlıklı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiren Güzer’in uygulanmış ve devam eden çok sayıda kentsel ve mimari projesi vardır. Bu projeler arasında yer alan MATPUM araştırma merkezi yapısı 2008 yılında YEM ödülüne, Zeugma Müzesi 2012 yılında Cumhurbaşkanlığı ödülüne layık bulunmuştur. Güzer’e 2019 yılında mimarlığa yaptığı katkılar nedeni ile TSMD jüri özel ödülü verilmiştir.

2013 yılında Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen ve “şablon / template” temalı ana sergiyi düzenleyen Güzer’in araştırma konuları arasında mimarlık eleştirisi, çağdaş mimarlık uygulama ve kavramları, konut ve toplu konut, kentsel dönüşüm ve sürdürülebilirlik gibi konular yer almaktadır.