“Absent Present: Na/Mevcut”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen “Absent Present : Na/Mevcut” sergisi, 43 tasarımcı adayının bu yılki mezuniyet projelerini içeriyor.

“Absent Present: Na/Mevcut” Sergisi ele aldığı ürünlerin bağlamını, malzemesini, kullanıcı tanımını, yaşam döngüsünü, gündelik kullanımını, geleceğini sorgulayan ve yaratmak istediği mevcudu projelendiren 43 farklı tasarımcı adayını bir araya getiriyor.

Yaparak öğrenme işlevinin kısıtlanması, rastlantılardan beslenmenin eksikliği, gözlem alanlarının azalması, malzeme edinme olanaklarının ortadan kalkması ve fiziksel olarak herhangi bir paydaşla beraber olunamaması sebepleriyle; dijital imkanların sınırlarını zorlamayı, süreci sadeleştirmeyi, araştırmayı artırmayı, eldekini kullanmayı gerektiren ve eğitmen ve profesyoneller ile öngörüler üzerinden geliştirilen bir bağlama taşınan bu süreç, hem mevcudiyeti hem de namevcudiyeti teşkil ediyor.

2020 Bahar Dönemi, mezuniyet grubunun ilk sanal stüdyo deneyimi olurken, sergi de ilk kez, yalnızca dijital platformlarda gerçekleşiyor. Sadece proje çıktılarının değil, sürecin de tasarıma dair söyleyecek çok sözü olduğuna inanılıyor ve tasarımcı olarak alternatif gelecekler arayışına bu deneyimin ışık tutması umuluyor.

Sergiyi ziyaret etmek için tıklayınız.