Aban Evi

Mimari Tasarım
USE Studio

Tasarım Ekibi
Elahe Hajdaie, Nazila Rabie, Milad Alidousti, Arezou Khosravi

Proje Yeri
İsfahan, İran

Tamamlanma Tarihi
2018

Toplam İnşaat Alanı
450 m²

Fotoğraflar
Mohammad Arab, Ehsan Hajirasouliha

USE Studio tasarımı Aban Evi, modern ev tanımına yeni bir bakış getirirken kent içerisindeki bağlam karşısında ev nasıl değişir sorusunu cevaplıyor. 

Ev iki bölümden oluşuyor. Mimar çiftin ve yeni doğan kızlarının yaşaması için tasarlanan evde alt kısım komşularla diyalog ve arkadaşlarla etkileşime ayrılırken üst kat yaşam alanı olarak tasarlanmış. Yapıyı bağlam ve içerikle ilikilendirilmiş. İçerik belirlenirken evde yaşanabilecek her türlü olay düşünülürken bağlamla sosyal kültürel ve fiziksel kavramlar incelenmiş. Aban evi, belirli ve net işlevler için mekanlardan oluşsa da, bu ev çeşitli olayların tanık olabileceği açık, kapalı ve yarı açık mekanlarla dolu. 

Örneğin tam merkezde yer alan mutfak, sadece yemek pişirmek için değil, aile üyeleri ve arkadaşlarının oturup saatlerce yemek pişirmek, yemek yemek, içmek ve eğlenmek için bir alan sağlıyor. Bağlamla kurduğu ilişki ise şehirle olan benzerliğinden oluşuyor. Her şeyi bir kerede ifade etmeyip tıpkı bir şehir gibi farklı zamanlarda keşfedilmeye açık hale getirilmiş. Geçmişte deneyimlediğimiz ve öğrendiğimiz her şeyi çağdaş bir formatta déjà vu olarak hatırlatıyor. 

Dışarıya kapalı, tuğla cepheli bu ev, tarihi mahallenin yeni bir üyesi olarak onlarla benzeşerek uyum içinde olmak istiyor. Evin geometrisi birçok mimari eserin ana motifi olan 3*3 kalıbından alınmış. Geçmişte bu örüntüye göre avlu merkezde yer alır ve mekanlar onun etrafında düzenlenirmiş ancak bu kez köşelerdeki üç avlu sayesinde içerideki tüm mekanlar iki avluya ve iki yöne de bağlanacak şekilde düzenlenmiş. Sonuç olarak mekanda daha fazla çeşitlilik, daha iyi sirkülasyon ve ışık dağılımı imkanı sağlanmış.