48° Nord

Mimari Tasarım
Reiulf Ramstad Arkitekter & ASP Architecture

İşveren
Emil Leroy-Jönsson

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
20.000 m2

Fotoğraflar
Florent Michel, 11h45

Reiulf Ramstad Arkitekter & ASP Architecture iş birliğiyle tasarlanan otel kompleksi 48° Nord, geleneksel İskandinav kulübelerini yeniden yorumlayarak vahşi doğa ile diyaloğa imkan tanıyor.

48° Nord, Fransa’nın Alsace bölgesinde, çevreye duyarlı ve dinamik bir topluluğa sahip olan Breitenbach’ın yüksek bölümünde yer alıyor.

Otel kompleksi, İskandinav geleneklerine referans veren ve bölgenin mutfak, sağlıklı yaşam ve doğa olanaklarını temel alan bütünsel ve gerçek bir ekoturizm deneyimi sunuyor. Geleneksel İskandinav kulübelerini yeniden yorumlayan tasarım ekibi, vahşi doğa ile yeniden diyaloğa imkan tanıyan bir tesis tasarlamayı hedeflemiş.

Kompleks, sıradan bir otelden çok doğanın deneyimlenebileceği bir yaşam alanı olarak kurgulanmış. Konukların, bir hafta sonu dinlenmek veya Vosges tepeleri ile vadilerinde yürüyüş yaparak şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gelecekleri bir yer olarak düşünülmüş. 

Koruma altındaki Natura 2000 bölgesinin kalbinde yer alan otel, bulunduğu çevreye zarar vermeden, onunla birlikte yaşayacak şekilde tasarlanmış. Otelin karşısındaki tepede bulunan kestane ağaçlarından üretilmiş ahşap kabinler, ayaklar üzerine alınmış ve kolayca yer değiştirebilecek düzende inşa edilmiş. Kabinlere ait dört farklı tipoloji, farklı nitelik ve formları tanımlıyor.

Tasarım ekibi, yeni formlar aracılığıyla yerel kimliği peyzajla birleştirerek 48° Nord’a benzersiz bir mimari ifade kazandırmış. Minimal çizgilere sahip iç mekanlar, açık renkli ahşap, rahat ankastre mobilyalar ve çerçevelenmiş manzaralar, Danca ve Norveççe’de “sağlık, memnuniyet ve rahatlamayı ifade eden özel bir duygu veya an” anlamına gelen “hygge” kavramını başarılı bir şekilde somutlaştırıyor.