3B Baskı Okul

Mimari Tasarım
Studio Mortazavi

Proje Yeri
Fianarantsoa, Madagaskar

İşveren
Madagaskar

Toplam İnşaat Alanı
1700 m2

Studio Mortazavi’nin, Thinking Huts iş birliğiyle, Madaskar’ın Fianarantsoa kenti için tasarladığı 3B Baskı Okul projesinde, yenilikçi teknolojiler ile geleneksel malzemeler bir arada kullanılmış.

Thinking Huts ve Studio Mortazavi, Madagaskar’ın Fianarantsoa kenti için, 3B baski ile üretilecek bir okul projesine imza attı.

Okul, daha çok, kırsalda yaşayan ve eğitime erişim imkanı kısıtlı olan öğrenciler için bir prototip olarak tasarlanmış. Tasarımda yenilikçi teknolojiler, geleneksel malzemeler ve sistemlerle birlikte kullanılmış. Baskı malzemesi olarak birkaç saat içinde kürlenebilen ve birkaç gün sonra tamamen sertleşen çimento tercih edilmiş. 3B baskı yöntemiyle inşaat süreci önemli oranda kısaldığı gibi maliyet ve karbon ayak izi de azaltılmış.

İki katmanlı 3B baskı duvarın boşluklu yapısı, gerektiğinde yerel yalıtım malzemeleriyle doldurulabiliyor. Çatı için geleneksel yapılarda olduğu gibi ahşap bir çerçeve ve oluklu metal levhalar tercih edilmiş. Çatının üzeri ise palmiye dallarıyla kapatılmış.

Önerilen 3B baskı okul, 30 – 40 öğrenci kapasiteli, yaklaşık 1.700 metrekarelik tek katlı bir bina olacak. Tasarımın modüler yapısı, olası eklere ve farklı konfigürasyonlara imkan tanıyor.